От днес започна предизборната кампания за местна власт и за референдума за електронното гласуване. Особеностите и технологията на вота обясни пред Радио Пловдив проф. Михаил Константинов.
Тези избори ще бъдат най-сложните от всички, произвеждани досега. През 1991 година имаше два избора – местни и парламентарни. Тогава българският избирател се справи успешно. През 2011 година направихме два избора – местни и президентски. Отново всички се справихме добре, припомни специалистът и добави, че в момента също ще бъдат произведени два избора, като максималният брой бюлетини ще са пет.
Според него най-сложната част ще бъде свързана с отчитането на преференцията за общински съветници и прогнозира забавяне в преброяването. Професорът посъветва избирателите да направят избора си предварително, преди да влязат в тъмната стаичка.
Изненади не са изключени, като се има предвид, че преференциалният праг е много нисък. Разбира се тези преференции не могат да изместят водача, но със сигурност могат да изместят втория, коментира той.
По повод практиките с търговията на гласове проф. Константинов посочи, че електоратът, към който е насочено купуването на гласове, може и да не успее да се справи с купената преференция.
Не обичам да говоря за избирателна активност, защото България не си знае избирателите, затова предпочитам да говоря с числа. Сега ще излязат 3 милиона, за да е валиден референдумът трябва да гласуват 3,5 милиона, защото толкова излязоха на последните парламентарни избори, коментира математикът.
Все пак той призова да бъдем активни и да внимаваме кого избираме. Надява се кампанията да е толерантна, защото от мръсните кампании никой не печели. За пример проф. Константинов посочи, че от Костинбродската афера никой не спечели, включително и авторите й.
Нито ГЕРБ загуби много, нито опонентите й спечелиха, обясни той.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.