От днес болниците ще приемат само с пръстов отпечатък, извежда в заглавие на първа страница СЕГА. От Здравната каса обявиха, че лечебните заведения са готови за чекирането с пръст и ново отлагане няма да има. Пациенти обаче сигнализират за опашки и припаднали болни на места. Не е необходимо да се отлага. Лечебните заведения разполагат със системата за идентификация, обясни вчера заместник- здравният министър и отскоро шеф на надзорния съвет на НЗОК Ваньо Шарков. Според него 90% от болниците в страната са готови за работа с новата система.
От днес, ако пациент не е чекиран с пръстов отпечатък, Здравната каса ще проверява болницата и може да не плати лечението. Самите пациенти имат право да откажат да се регистрират по новия начин. Първоначалната регистрация обаче, при която системата трябва да генерира уникалния код на пациента, отнема повече време - няколко минути. Сканират се точки от пръста, които се шифроват още в устройствата. Така се получава и уникалният код на всеки, който не би трябвало да може да се фалшифицира. От Касата твърдят, че става дума само за части от пръста, а не за целия отпечатък. Системата не съхранява отпечатъка, а скенерът генерира определен код, който става уникален идентификатор за Здравната каса. Информацията за здравния статус, свързана с този код, ще се съхранява в електронна база от данни.
МОНИТОР съобщава, че депутатите обмислят солидна глоба от 2 хиляди лева, ако направим катастрофа през зимата и сме карали с летни гуми. Според сега действащите правила зимните гуми у нас не са задължителни. Очакваше се след промените в Закона за движение по пътищата да се налагат глоби на шофьорите, които в заснеженото време карат с летни гуми. Заради липсата на дефиниция какво е зимна и какво е лятна гума обаче промените се забавиха.
В сега действащия закон е записано, че водачът на МПС се наказва с глоба 50 лв., ако „управлява моторно превозно средство с износени или разкъсани гуми”. Глобата според катаджиите не притеснява шофьорите и именно поради тази причина почти всеки втори водач е неподготвен за зимата и кара колата си със стари галоши, които в повечето случаи дори са летни. Според експерти обаче това само може да доведе до още жертви на пътя
Под заглавие "В превод България означава държава на достойните хора” 24 ЧАСА публикува интервю с арх. Пламен Мирянов, който направи филм за глаголицата за 1 ноември, а за празника на Независимостта 22 септември организира акция със знамена.
Според мен днешните будители са онези, които откриват новото - било в науката, било в литературата, било в изкуствата, в технологиите, но и съхраняват традициите ни, културата и спомена за предишните будители през вековете. Те са тези, които ни напомнят, че имаме древна история, от която можем да черпим сила и самочувствие. Те са тези, които ни предизвикват и карат да не спираме да се развиваме и да покажем целия си потенциал. Будителят според мен е онзи, който извисява духа и съзнанието на всички останали, категоричен е архитект Мирянов.
Светът в 2045 година ще бъде много различен, пише СЕГА, цигирайки статия в BusinessInsider. Прогноза правят експертите от изследователската агенция на Пентагона DARPA , която стои зад някои от най-големите военни иновации - напредналата роботика, GPS системи и интернет.
Много е вероятно роботите и изкуственият интелект да трансформират много промишлени отрасли, дроновете да продължат да преминават от военния в гражданския сектор, а автономните превозни средства да бъдат масови и да направят пътуването ни много по-лесно. Доктор Джъстин Санчес, невролог и директор на отдела за биологични технологии на DARPA, вярва, че ще достигнем точката, когато ще можем да контролираме неща само с помощта на нашия ум.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.