Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преглед на печата

Министерството на здравеопазването и здравната каса не смятат да се съобразят с решението на Върховния административен съд да спре задължителното чекиране с пръстов отпечатък в болниците, съобщава във водещия си материал вестник СЕГА
„Хаос в болниците заради отпечатъка“. Вчера болниците осъмнаха „в пълна мъгла дали системата все още действа“, пише по този повод СТАНДАРТ, а 24 ЧАСА отбелязва, че обществената поръчка за изработването на пръстовия идентификатор е била спечелена с оферта за 400 хиляди лева без ДДС.
Решението на съда се основава на факта, че пръстовата идентификация е въведена с наредба, а не със закон, пояснява СЕГА. Заместник-министърът на здравеопазването Ваньо Шарков не коментира мотивите на съда, но подчерта, че пръстовият идентификатор е единственият безплатен вариант за регистрация на пациентите. Други средства, които биха могли да се използват - например персонална карта, ще доведат до такса на пациентите.
Близо две хиляди сгради чакат за саниране с бюджет 2017. С 1 милиард лева вече се работи по жилищата на около 250 хиляди българи, а още 1 милиард са заложени в проекта за догодина, пише МОНИТОР.
Бъдещето на програмата за саниране на жилища изглежда неясно, след като регионалният министър в оставка Лиляна Павлова нареди на кметовете да преустановят подписването на нови договори, пише КАПИТАЛ DAILY. Павлова обвърза продължаването на програмата с бюджета за догодина, който трябва да се гледа през следващата седмица на второ четене в парламента. Досега повечето партии са се обявявали против, но с оглед на електоралния й ефект може и да я подкрепят, смята КАПИТАЛ DAILY.
„Догодина всеки българин трябва да извади 5 140 лева от джоба си, за да подсигури разходите на държавата, предвидени в проектобюджета, пише вестник СЕГА, като се позовава на Института за пазарна икономика. Според изчисленията на института, през 2017 година трябва да заработим и внесем по 303 лева за издръжка на чиновниците и по 583 лева за армия и полиция. Още по 468 лева ще платим за образование, а по 591 - за да работи здравната система.
Българите са обеднели за година с 2 милиарда долара, твърди СТАНДАРТ в челната си статия. Богатството ни се е стопило през 2016 година до 87 милиарда долара - най-ниското равнище от последното десетилетие, а задлъжнялостта ни нараства, пише изданието, като се позовава на доклад на „Креди Сюис“.
Благосъстоянието на българите се върна на нивото от 2010 година. Делът на България от цялото европейско богатство е между 0,12 и 0,14 процента, пише КАПИТАЛ DAILY, цитирайки същия източник.
Вестник ТРУД съобщава на първата си страница за решението на Конституционния съд, че настоящият президент Росен Плевнелиев не може да насрочи следващите парламентарни избори. „Кога ще гласуваме за следващ парламент зависи от новия президент Румен Радев, който трябва да встъпи в длъжност на 22 януари догодина“, съобщава 24 ЧАСА. Според изданието „ще гласуваме за следващ парламент най-рано на 19 март“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!