Милиард от хазната отива за саниране, извежда в заглавие ТРУД. Парите ще бъдат предоставени на държавната Българска банка за развитие за обезпечение на вече сключени договори по Националната програма за енергийна ефективност на многофамилните жилищни сгради. Строителният министър Лиляна Павлова, която временно спря подписването на нови договори по програмата заради изчерпването на заложените средства, обяви, че с решението на кабината се гарантира, че всички одобрени жилищни сгради, които се работят в момента, или предстои да се санират през следващата година, ще бъдат финансово обезпечени в размера до 1 млрд. лв. Равносметката за 2016 г. по програмата е 119 завършени сгради, 441 в процес на саниране, 337 сгради имат сключени договори с избран изпълнител и за тях предстои откриването на строителните площадки.
Отпада отработването на почивните дни в събота, съобщават на челно място повечето печатни издания тази сутрин, след като вчера правителството прие поправки в Кодекса на труда. Занапред, когато има официален празник и той съвпадне със събота или неделя, то следващият понеделник ще бъде почивен, уточнява МОНИТОР. Това обаче не засяга Великден, защото покрай него винаги се почива четири дни. Сметките показват, че през 2017 година извънредни почивни понеделници ще има на 2 януари, тъй като 1 януари се пада в неделя. 8 май също ще бъде почивен, заради 6 май, когато е Гергьовден, защото догодина той е в събота.
Целта на промените е да се преодолеят недостатъците на досегашната практика на разместване на почивни дни. Така ще се гарантира равен брой работни дни през всяка година, което пък ще даде възможност на бизнеса да организира по-добре работния процес. Предложението на правителството трябва да мине за одобрение през парламента.
Преди няколко дни успешно са били финализирани процедурите, свързани с изработване на плановете за управление на планините Пирин и Витоша, пише 24 ЧАСА, позовавайки се на Национална гражданска коалиция "Природа за хората и регионите". От Оперативната програма "Околна среда", от Управляващия орган и от Министерство на околната среда и водите са излезли с официално становище. Според него "плановете са изпълнени качествено и отговарят на предварително определените критерии в заданията". Следващият етап е министърът на околната среда и водите да разпореди провеждане на Висш експертен екологичен съвет, на който да се разгледат и утвърдят плановете. Последната стъпка е приемане на новите планове за управление от Министерския съвет по предложение на министъра на околната среда и водите.
Един ден по ски пистите на Пирин и Рила в елитните курорти Банско и Боровец ще струва поне стотарка, показва проучване на МОНИТОР. Тази цифра обаче е доста относителна. Защото при цени на дневна карта за лифтове и влекове съответно 58 и 55 лева, можете да карате цял ден, но със сандвич в джоба и термос в раницата. Речете ли обаче да хапнете и да се подкрепите с топли напитки в заведенията край пистите, бързо догонвате споменатите 100 лева. Това е, при положение че си носите свой екип. Иначе наемът за ски, обувки и щеки е най-малко 30 лв. на ден. В другите центрове като Пампорово, Витоша, Добринище цифрите са различни.
Битката за топ 20 на Чудесата на България започва днес, съобщава СТАНДАРТ. Хиляди българи дадоха своя вот за културно-историческите атракции, археологическите открития, съкровищата и музеите, с които се гордеят най-много. Националният електронен вот за 2016 г. започна през април във Враца. Традиционно най-оспорвана е битката в категория "Съкровища". Златните съдове, открити през 1799 г. край град Над Сен Миклош (Голям Свети Никола) в Банат, сега Румъния, печелят най-много електронни бюлетини в първия тур на гласуването. Уникалните съдове са от 9. век, а историците още спорят дали са на хан Крум или хан Омуртаг. Рогозенското съкровище, съкровищата от Летница, Вълчетрън и Луковит са в топ 10. За първото място се борят още златото на Севт Трети от Голямата косматка и златото на гетите.
Царевец и Трапезица, базиликата в Плиска, Перперикон, Белоградчишките скали и Асенова крепост водят в класирането за атракция на 2016 г. В топ 10 са вила Армира и крепостта "Мезек".
Календарът на "Пирели" за 2017-а печели овации със снимки, които носят феминистко послание, научаваме от СТАНДАРТ. Някои от най-големите звезди на седмото изкуство от Холивуд до Австралия на възраст между 28 и 71 позират без грим. Между тях са Хелън Мирън на 71 и Шарлот Ръмплинг на 70, Робин Райт, Кейт Уинслет, Пенелопе Крус, Никол Кидман, Джулиан Мур, Ума Търман и по-младите им колежки Джесика Частейн, Лупита Нионго, Леа Сейду, Алисия Викандър, Руни Мара и известната от "Мемоарите на една гейша" Джан Дзъи. Единственото изключение е Анастасия Игнатова - преподавател от Москва, анонсирана като "специален гост".
Сезонът на кинонаградите в САЩ бе открит, четем в СЕГА. Своите призове раздаде Националният борд на критиците - първата организация, която открива сезона на наградите в САЩ, достигащ кулминацията си през февруари с раздаването на "Оскарите". За най-добър филм те отличиха "Манчестър край морето", който донесе и приз за най-добър сценарий на режисьора си Кенет Лонерган, Кейси Афлек стана най-добър актьор, а партньорът му във филма Лукас Хеджис взе наградата за дебют.
Най-добра актриса според Националния борд на критиците е Ейми Адамс, считана за фаворит и за "Оскар" със своята роля в интелигентната фантастика "Първи контакт". "Тишина" - дългоочакваният религиозен проект на Мартин Скорсезе, бе награден за адаптиран сценарий. "Кубо и пътят на самурая" е най-добра анимация на годината.
"Прогнозата" на Националния борд рядко съвпада с избора на Академията, връчваща "Оскар", но все пак дава ориентир кои са фаворитите в предстоящия тримесечен хитпарад.
Българско национално радио © 2018. Всички права са запазени.