Над 650 хил. души потънаха в празниците, показва справка, предоставена на МОНИТОР от МВР. Според цифрите на 24 декември страната са напуснали малко над 744 хил. човека. Те са излезли през граници, различни от тази с Румъния и Гърция, където няма пропускателен режим, тъй като са страни от Европейския съюз и не се води строг отчет на преминалите.
Два дни по-късно в България са се върнали едва 90 526 човека, които са били регистрирани от граничните власти. Проста сметка показва, че над 650 хил. души буквално са потънали в празничните дни като са си слели почивките. Цифрата не е абсолютно точна, тъй като в данните влизат и тираджии, минали през страната ни транзитно, както и експерти, които се очаква да се завърнат в страната след празниците. Колите, които са влезли и излезли от страната ни за дните около Рождество обаче са сравнително равностойни. Около 300 хил. българи се очаква да слеят почивните дни около Коледа и Нова година, посочва Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма. Това са основно хора, които са съобразили дните за отдих с ученически ваканции или са предвидили по-големи семейни събирания и срещи с близки и приятели. Най-предпочитани дестинации за пътуване на българите в страната са зимните курорти, както и спа, балнео и уелнес центровете. Освен това сериозен интерес има и към семейни хотели, къщи за гости и вили разположени в Стара планина, Южен и Централен Балкан и Родопи.
Почивката в Гърция ще ни излезе по-скъпо догодина, предупреждава ТРУД. Причината е, че от 1 януари 2017 г. се вдигат акцизи и данъци, които ще повишат цените на редица стоки в южната ни съседка. Литър бензин поскъпва с 3 евроцента, а дизелът – с 8 евроцента. С десет евроцента се увеличава цената на природния газ, изчисляват местните издания.
С близо 25 на сто по-скъпо ще струва и кутия цигари, тъй като от 1 януари влиза в сила специалният данък върху потреблението на тютюневите изделия. Заради него килограм тютюн става 170 евро при досегашните 156,70 евро. По-високият данък ще се отрази и на цената на кафето в Гърция. До 10 евроцента повече ще платите, ако си поръчате чаша от напитката в заведение. Увеличава се и специалният данък за консумация на бира. Засега няма промяна на цените на пакетите за почивка в Гърция както за Великден, така и за летния сезон, коментира пред изданието Калин Драганов, член на Асоциацията на българския туроператори и туристически агенти. Поскъпване на нощувките в хотелите ще има, но чак от януари 2018 г. Тогава ще влезе в сила данък от 1 евро за нощ за нощувки в тризвезден хотел, 2 евро в четиризвездните хотели и 3 евро в петзвездните.
Грипният вирус A (H3N2), който присъства в тазгодишните ваксини с щама „Хонконг”, води до класическите усложнения пневмония и бронхит, пише СТАНДАРТ. Това показва първият епидемичен взрив, кото възникна в Балчик и наложи грипна ваканция за училищата и детските градини. Най-много болни от грип и остри дихателни инфекции отчитат в Стара Загора, Враца, Пазарджик, Хасково, Кюстендил. Изданието съветва да се яде кисело и зеле и ферментирали туршии като антигрипна мярка. Желателно е да се приема и витамин D на капки, защото сега не се излагаме на слънце.
70% от пазара на лекарства държат веригите,установява 24 ЧАСА. Осем аптеки на разстояние от 5 до 350 м - така изглежда една от най-оживените централни търговски улици в столицата - “Граф Н. Игнатиев”, чиято обща дължина е 1,5 км. Пет са част от вериги аптеки, а другите три са единични. От това печели пациентът - конкуренцията предлага голям избор на лекарства и други продукти, както и избор на цени, на които да купува. Средният нетен марж на една аптека за месец е 10-15 хил. лв. След изплащането на заплати, наеми и осигуровки чистата печалба за собствениците възлиза на 2-3 хил. лв. Колкото повече аптеки притежават, толкова по-големи ще са и приходите. Анализите сочат, че около 70% от фармацевтичния пазар се правят от вериги аптеки. 4201 са регистрираните аптеки у нас. При население в България малко над 7 млн. души на една аптека се пада да обслужва към 2000 клиенти, а средноевропейският показател е 4450 души на аптека. Невъзможно е аптеката да оцелява по този начин, без да търси алтернативи, понякога и незаконни, казват от бранша.
Близо 90% от асансьорите не са готови с въвеждането на гласово устройство за връзка с техниците при авария и ще бъдат спирани. Изискването влиза в сила от 1 януари, съобщи пред ТРУД председателят на Българската асансьорна асоциация инж. Валентин Маринков. По думите му това е правилно заради безопасността на хората, защото с мярката се предотвратяват часове стоене на заседнали в асансьора при авария.
„Вярно е, че всеки има GSM, обаче в шахтите на асансьорите не навсякъде има покритие, така че ако някой заседне там, където няма обхват, той може да има и пет GSM-а в джоба си и може да стои заседнал с часове“, обясни инж. Маринков. По думите му с нововъведението точно тази липса на обхват ще бъде избегната.
Цената на нововъведението се покрива от самите потребители, но според инж. Маринков сумата не е сериозна. Устройството струва 300-350 лв., като тя трябва да бъде разделена между 20, 30 или 40 семейства в един вход, уточни председателят на БАА. Според него поддръжката за месец ще струва по 5 лв. на устройство.
Виж повечеБългарско национално радио © 2018. Всички права са запазени.