Американската космическа агенция НАСА предупреди, че ефектите от феномена Ел Ниньо може да са по-лоши от 1998 година, когато е регистрирано най-опустошителното време. Тази година Ел Ниньо се свързва с проливните дъждове и наводнения в Европа и Южна Америка и силните бури и торнада в Съединените щати.
Метеорлогът Крис Фоукс обяснява, че Ел Ниньо се появява на всеки две до седем години и достига връхната си точка в края на годината, но ефектът му може да трае до пролетта на следващата:
Ел Ниньо е затопляне в Тихия океан, което има огромен ефект върху времето по света. Има доказателства, че Ел Ниньо обуслява по-студено време в Европа. Той беше отчасти виновника за суровата зима на 2009-10 -та - най-студената от десетилетия.
Тази година феноменът донесе необичайно високи температури в Европа, като във Франция отчетоха най-топлата Коледа от 97-ма година насам, а в Милано и Рим сухото време донесе гъсти мъгли и изключително замърсен въздух.
НАСА отбелязва, че през 2016-а Ел Ниньо ще влоши още повече проблемите като войните в Сирия, Судан и Йемен.
В същото време бурята „Франк“, която донесе нови дъждове във Великобритания, е част от метеорологична система, която може да доведе до увеличаване на температурите на Северния полюс.