Празниците Йордановден и Ивановден се отбелязват в Кула, област Видин, по стар стил – на 19-и и 20-и януари. Тяхното честване е свързано със самобитния за града обичай – „Къпачи на Ивановден“. Къпачите тръгват през нощта на 19 януари и ритуално къпят за здраве всички именици, както и младите семейства.
Групата винаги се състои от нечетен брой млади мъже, всичките ергени. Те са единадесет души тази година, като двама от тях са деца на 12 – 13 години, които за пръв път ще участват в ритуала и ще бъдат обучавани и напътствани от по-големите батковци. Това осигурява приемственост между поколенията. Обичаят е много популярен и тачен в Кула и се провежда от столетия.
Костюмът за ритуала се предава от баща на син и от дядо на внук. Облеклото е автентично, от кулския край– везани ризи, шаечни панталони – беневреци и характерните за зимната премяна кабаници – дебели вълнени ямурлуци. Мъжете са окичени с пера и звънци, на лицата си носят страшни маски, подобни на кукерските, но се спазват традиционни персонажи – например винаги присъства „булката“, облечена в костюм. Групата носи котле със светена вода, в която е натопена китка босилек и здравец, с която ръсят имениците и младоженците. В случай, че някой от тях опита да се укрие или се дърпа от ръсенето, обичаят повелява да го завлекат до някоя от градските чешми и да го потопят в ледената вода.
Дружината в по-нови времена къпе и работещите в институциите, хората по улиците и заведенията, въобще всички, които срещне до обяд на 20 януари. Къпачите отиват привечер в читалището, откъдето са тръгнали предишната нощ и със събраните месо, хляб, вино се приготвя трапеза, на която остават до зори.
Ритуалът е бил познат и е провеждан и в някои от селата в община Кула / с. Старопатица/, но поради намаляване на населението и липсата на млади хора, не се е запазил.
Гоце Делчев – героят, който трябва да помним. Репортаж От Аржентина директно – разговор с Георги Колевичин, който покори първенеца на Южна Америка - връх Аконкагуа, за любовта към планината и катеренето на високи върхове. Спортсменство, отдаденост и силна воля за победа - такива качества притежават баскетболистите в колички. Разговор с..
Предизвикателствата при търсене на работа и с какво помага на възрастните безработни фондацията „Работа за нашите родители“- Радослава Димитрова, основател и специалист "Човешки ресурси". Труд и трудотерапевтичен подход със социалното земеделие в село Илинденци. Грънчарското ателие на Ефрат Грийн в кюстендилското село Слокощица . В..
Проектобюджетът на страната е една от основните теми в последно време. От 18 милиардна „дупка“ към реален бюджет – преподавателят по икономика доц. д-р Йосиф Аврамов и макроикономистът Аркади Шарков. След кръглата маса в Дупница и идеята да се възстанови работата на неотложния кабинет - д-р Първан Дангов, кмет на общината. Преди..
Ботокс на промоция вкарва българки в болница – д-р Катя Паскова, член на УС на Българската асоциация на естетичните дерматолози. 10 години програма за социална отговорност „Забавно лято грижовна есен“ – адвокат Свилена Димитрова, председател на Българска болнична асоциация.
4 февруари 1997 – една от повратните дати в съвременната българска политика. Коментар на журналиста Кирил Пецев. За протестите в Сърбия. Какво предстои? – коментар на политолога Борислав Ангелов. В Световния ден за борба с рака. Защо са важни профилактичните прегледи и как се живее с диагнозата “рак”? Разказ на жена от..
Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще провокират интереса на туристите към забележителностите в петричкия край. Гергана Сандъкчиева, ръководител на Сдружение „Млад планинар“ – Петрич, ще разкаже за целта и реализацията на наскоро спечелен проект. „Прави добро, за да ти се върне добро“. Зоя Войнова от петричкото село Кърналово за..
В рубриката „Трудова борса“ ще представим актуалните програми за заетост и свободните работни места в общините Сандански, Кресна, Струмяни, Симитли и Благоевград. Подробностите от директора на „Бюро по труда“ Сандански Цветан Темелков и Мая Ризова, гл. експерт в „Бюро по труда“ – Благоевград. Според доклад на "Евростат" едва 14% от младежите..