Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Скална и земна маса продължава да се свлича по пътя към Рилския манастир


Огромни количества скална и земна маса  продължават да се свличат по пътя към Рилския манастир. Миналата година в продължение на  три дни достъпът до светата обител беше  невъзможен. И това се случи  само няколко месеца след приключване на цялостната рехабилитация на 30 километровата пътна отсечка.  Срутванията  продължават и през настоящата година. Проблемът  е много сериозен, не отричат институциите.  Но това  не отменя факта, че  животът на хилядите туристи и поклонници, тръгнали към манастира,  е застрашен. Стотици хиляди тонове земна и скална маса могат да се активират всеки момент.

Вчера беше храмовият празник на манастирската черква „ Света Богородица“.  След два дни е големият празник на манастира -  успение на Свети Йоан Рилски Чудотворец.  По пътя към най- известния на света и най-посещаван обект, символ на  българската духовност и православна вяра  се върви много трудно, бавно и рисково. На километър преди светата обител, върху пътя са се изсипали тонове скали, камъни и земна маса.  Никой не смее да разчиства, за да не предизвика ново свличане. Кахърен е игуменът на манастира Епископ Евлогий. Защото е поискал от институциите сигнализиране на проблемния участък със светофарна уредба, но вариантът е бил отхвърлен като неудачен и забележете  рисков.  Жива охрана и регулиране на движението  е осигурено едва от вчера и  до неделя. 

Проектът за рехабилитация на пътя от Рила до Рилския манастир има своята история.  Изпълнението му беше отлагано три пъти от 2011 година насам. Още в този период  някои неща, включително и законови норми са били пренебрегнати, споделя кметът на Рила Георги Кабзималски.

Тепърва  компетентните институции ще се занимават с  проблема по пътя за Рилската света обител и ще извършат сериозно обследване на  терена на свлачището. Което  всъщност е срутище, поправя ни един от известните наши пътни проектанти инж. Петър Игнатов, който в момента работи по укрепването на Източното крило на манастира. 

Подценен ли е рецидивиращият проблем или е предизвестен?  Отговорите потърси репортерът Кети Тренчева. Чуйте звуковия файл, видео можете да видите тук - >>>






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Говорещата азбука - глаголицата

Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на  говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..

публикувано на 29.11.24 в 15:26

"Слънчевите деца" на България: родени победители

Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..

публикувано на 29.11.24 в 14:39

"Да влезеш в обувките на Дядо Коледа", като зарадваш дете в нужда

В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..

публикувано на 29.11.24 в 13:09

ИТ секторът в България: Как „Наградите на БАИТ“ насърчават иновациите

Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..

публикувано на 29.11.24 в 12:31

История, лидерство и бъдеще в новата книга на Тома Биков

Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..

публикувано на 29.11.24 в 11:41
Калоян Методиев

Калоян Методиев за фалшивите избори и системния провал на политическата класа

В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза.  Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..

публикувано на 29.11.24 в 11:25
Емил Радев

Исторически момент за България: евродепутатът Емил Радев за присъединяването ни към Шенген

Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП и зам.-председател на правната комисия в Европейския парламент, Емил Радев, коментира в интервю за Радио Благоевград очакваното решение на Съвета на ЕС за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. Според него това е „исторически момент“, който ще донесе значителни ползи за бизнеса, туристите и цялото..

публикувано на 29.11.24 в 11:14