Днес се навършват 41 години от смъртта на Елвис Пресли и милиони почитатели отдават почит на Краля на рока. Той е най-голямата звезда на рокендрола, най-продаваният солов артист в историята на поп музиката, смятан е за една от най-значимите личности в поп-културата на 20 век.
Повече от четири десетилетия след смъртта на певеца,елвисманията все още е "жива" - около 500 000 души посещават гроба му всяка година.
Елвис Пресли умира на 16 август 1977 г. в дома си в Грейсланд в Мемфис, вероятно от свръхдоза приспивателни и успокоителни. Смъртта му разтърсва САЩ. Не остава и следа от настъпилото към него безразличие. Продажбата на албумите му рязко скача. Два от тях стигат до върха на класациите за кънтри-енд-уестърн – From Elvis Presley Boulevard от 1976 и Moody Blue от 1977 г. Нито един от продадените билети за концертите от есента на 1977 г. не е върнат, въпреки че те не се състоят. След смъртта на Елвис са издадени три пъти повече албуми, отколкото приживе.
Елвис тръгва по пътя на музиката през 1954 година и бързо става известен в цялата страна. С поредица от успешни сингли и телевизионни участия, той се превръща във водеща фигура в зараждащия се стил рокендрол. През 50-те и 60-те години на миналия век участва и в киното, издава и филмова музика, но след 1968 година подновява концертната си дейност, до смъртта си през 1977 година. Елвис Пресли печели 3 награди Грами, получава и Грами за цялостен принос.
В рубриката „Песента на спомена“ се връщаме назад във времето заедно с българския Елвис Пресли - Цветелин Атанасов, известен като Цецо Елвиса и песента "Heartbreak Hotel". (чуйте звуковия файл)
Цветелин Атанасов
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..