Не само, защото го обичате, но и защото днес е световният ден на кучето! Празникът възниква в САЩ, но вече се отбелязва по целия свят. В исторически план, кучето е спътник на човека от дълбока древност. Нещо повече – превръща се в неговият най-добър приятел. Кучетата са умни, интелигентни и чувствителни животни, верни на своите стопани за цял живот.
„Само добрите хора отглеждат кучета“ - сподели за Радио Благоевград Маргарита. „Трябва да имаш нещо по-особено в себе си, за да си добър стопанин“. А за Венера от Благоевград, кучето е „увереност, спокойствие. Погледът с който се обръща към нас ни кара да ставаме още по – нежни. Обичаме го и се отнасяме с него съвсем като към човек.“
Кучетата са пазачи на дома и на стадата, помагат на незрящи хора, изпълняват ролята на телохранители, теглят шейни, намират изгубилите се в планините, ловуват и помагат в борбата с наркотрафика. Науката вече е доказала, че кучетата са прекрасни терапевти за хора с тежки депресии, те са единствените живи същества, които освен човекът, могат да разпознават емоциите.
Великиятиспански художник Пабло Пикасо написа: „Кучето решава веднъж завинаги. То не си задава въпроса дали иска да остарее с нас. То просто го прави. Неговата любов, след като сме я спечелили веднъж, е безрезервна“.
Любопитни факти за днешните „празнуващи“ :
- Послушните кучета живеят по-дълго. Проучване сред 56 породи е доказало, че войнствените кучета живеят по-кратко от миролюбивите.
- Кучетата притежават интелигентността на 2-3-годишните деца. Четириногите са в състояние да „научат“ около 150 –200 думи.
- Отпечатъкът на кучешкия нос е уникален – никога няма да откриете два напълно идентични.
- Кучетата могат да откриват заболявания чрез обонянието си. Доказано е, че те имат удивителната способност да „надушват“ онкологични заболявания, диабет и епилепсия.
- Кучето Лайка е първото живо същество полетяло в Космоса.Чуйте репортажа в звуковия файл...
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..
Каква е Аз-ефективността на учениците в община Благоевград и доколко те оценяват грамотността си по роден език и по чуждите езици, които изучават. Задълбочен анализ на тези ключови компетентности направиха преподаватели от ЮЗУ „Неофит Рилски“, ръководени от доц. д-р Зарина Маркова. За проучването те анкетират и възлагат различни писмени задачи на..