„Трябва да носим паметта за тези исторически събития, трябва да помним, че ако преди 141 години българските опълченци и руските воини не бяха успели да спрат настъплението на турската армия, не е сигурно, че днес бихме имали възможност да говорим езика, на който говорим, поне не в български национален ефир“ – каза днес в „Изгрей зора“, предаването на Радио Благоевград за история и национална култура, д-р Кирил Алексиев, специалист от Регионалния исторически музей – Благоевград, завръщайки се от участието си във възстановката на сраженията за Шипченския проход.
Възстановката бе осъществена на 25 август по идея на клубовете „Традиция“, а д-р Алексиев участва в нея като член на благоевградския клуб. „Това ни дава възможност да превърнем думите за историята в преживяване, да я почувстваме като част от собствения ни живот.“ – поясни мотивите за участието си д-р Алексиев, акцентирайки след това върху факта, че проявилите нечуван героизъм и самоотвеженост в битката за прохода български опълченци едва по-малко от месец по-рано са имали своето първо бойно кръщение: „Опълчението е замислено от руското командване като „милиция“, като българско представителство в поддържането на реда в освободените населени места, но в отбраната на Стара Загора тази българска „милиция“ проявява изключителна храброст и боеспособност, позволявайки на руските части да се изтеглят с много малки загуби и заемат отбранителната позиция под връх Шипка. С пролятата край Стара Загора и Шипченския проход кръв, българските опълченци платиха цената на българската свобода“.
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..
В дните преди Рождество е добре да си припомним ролята на Българската екзархия в усилието за раждането на българската нация. Предлагаме ви да чуете разказа на проф. Лизбет Любенова, прозвучал в поредното издание на предаването "Изгрей зора":