Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какво трябва да знае директорът за държавния план-прием, за да бъде той успешен?

"Какво трябва да знае директорът за държавния план-прием, за да бъде той успешен?" - дискусия на тази тема се проведе в Перник. 

Тя е провокирана от отлива от ученици в професионалните паралелки през годините , в търсене на пресечна точка между работници и работодатели, както и ролята на училището в този процес.

Целта е всеки един директор да се запознае със събраните от Съюза на работодателите данниу да се докосне до добрите практики, да се направят изводи и да се дадат препоръки, които да засилят интереса и мотивацията на младите хора да изучават професии“ – заяви почетния председател на Съюза Самуил Шейнин. (чуйте звуковия файл)




В различните области ситуацията е различна. Област Перник е с добри показатели в професионалното образование, отчете началника на РУО Перник Ваня Коконова. През настоящата учебна година в региона има 69% реализирани паралелки по професии и 31% по профили. Паралелките с дуално обучение на 7 с 12 професии. (чуйте звуковия файл)



Според началника на РУО Благоевград слабият интерес на учениците към професионалното образование се дължи на липсата на адекватна реакция от страна на работодателите. (чуйте звуковия файл)




Едни от най-предпочитаните паралелки в професионалните гимназии са тези, които предлагат обучение на учениците в реални условия. Напр. в ПГИТ „Проф. д-р Асен Златаров“ гр. Петрич учениците предпочитат да се обучават в специалностите организация на туризма и свободното време, кетъринг, ресторантьорство и хотелиерство. Какво сподели преподавателят по „Обществено хранене“ Красимир Илиев можете да чуете в звуковия файл. 





Снимка          Снимка

Учениците от професионалната гимназия в Петрич не пропускат възможност да демонстрират наученото в различни общински, областни, национални и международни състезания и прояви. Деветокласници от гимназията демонстрираха карвинг  и предложиха разнообразни асортименти на жителите и гостите на село Коларово по време на Фестивала на кестена тази година. (чуйте звуковия файл)





Снимка       

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Позитивното мислене като ключ към по-добър живот

В началото на 2025 година, с оптимизъм и ентусиазъм, посрещаме новите възможности и предизвикателства. Във време, когато често се срещаме с негативни нагласи и стрес, психологията на позитивното мислене може да бъде ключът към пълноценен живот. Психологът Денис Никифоров акцентира на важността на позитивните мисли и тяхното въздействие върху..

публикувано на 08.01.25 в 10:08

За цените на тока

За първи път от години на 1-ви януари осъмнахме с нови цени на електроенергията. За нас, в Западна България увеличението е с 8,36 %. Ние, битовите потребители бяхме още по-изненадани, защото промяната на цената винаги ставаше от 1-ви юли, а не от началото на годината. Това увеличение веднага причини увеличение на цените на всички стоки и то не..

публикувано на 08.01.25 в 09:28
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00