„Голямо предизвикателство пред българското висше образование ще бъде идеята на президента Макрон за създаване на мрежа от европейски университети. Българските университети, които отговорят на изискванията, ще получат сериозно финансиране и ще привличат най-голям брой студенти. Очакваме всеки момент да бъде обявена процедурата за избор“, каза още Сачева. Идеята бе лансирана през миналата година от френския президент Еманюел Макрон и получи топъл прием в Европейското пространство за висше образование, което включва всички 48 държави членки на Болонския процес, а не само 28-те, които са членки на Европейския съюз. Идеята е да се даде нов тласък на висшето образование, да се повиши привлекателността му. Да стане наистина атрактивен център, който не просто носи старата слава на европейското висше образование, а е насочен към актуалните изисквания и тенденции за развитие.
Промяна в постановлението и в нормативната уредба, която се отнася до по-добрата организация на работата на българските лекторати в чужбина, предвижда Министерството на образованието. До 10 ноември на сайта на Министерството тече обществено обсъждане.
„37 са българските лекторати по света за тази учебна година, които обучават на български език чуждестранните студенти“, допълни заместник-министърът. По думите й, най-много български лекторати има в Полша, Италия, Гърция и Германия. В държавите, които не са в ЕС, най-голямата им концентрация е в Украйна, Сърбия и в Русия. Български лекторати има също и в Китай, където предстои да бъде открит още един лекторат, както и в Индия.
Зам.-министър Деница Сачева можете да чуете в звуковите файлове
„ Молитвите на българина са свързани повече с неговата празничност, тържественост. Неговата молитва, когато не е чисто религиозна и в усамотение, тя е по-скоро тип послание към хората. Тя е отворен, комуникативен тип. И това ни събира “ , сподели за Радио Благоевград доц. Елена Азманова, преподавател в ЮЗУ – Благоевград. Тя е изследовател..
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..