Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Витамин Д – защо е толкова важен?

Д-р Иван Вецев


На 2-ри ноември Националната пациентска организация и Фондация „МС-Общество-България“ ще отбележат съвместно Световния ден на витамин Д. 

Редица проучвания показват, че при 80-90 процента от хората има недостиг на този витамин.

В здравния час на предаването „Днес“ д-р Иван Вецев, експерт „Достъп до лечение“ в пациентската организация заяви, че в съвременното общество дефицитът на витамин Д е ясно изразен. „Причините за това основно са заседналия начин на живот, който водим, все по-честото ни пребиваване в офиси, и все по-малко разходки сред природата“ - каза д-р Вецев и допълни, че дневната доза витамин Д се получава при 20-30 минути слънчево излагане на ултравиолетови лъчи. Специалистът коментира още, че 90 процента от населението ни има този дефицит без да подозира, защото самата липса няма ясно изразени клинични симптоми. По често те са свързани с честа умора, изнервеност, нервно-психични разстройства, депресия, косопад, чупливи нокти, болки в ставите и мускулите.

Стана ясно, че дефицитът на витамин Д може да доведе до развитие на  различни заболявания, включително отключването на автоимунни такива. Витамин Д е изключително важен и за хората с множествена склероза.

В Световния ден на витамин Д НПО и Фондация „МС-Общество-България“ стартират информационна кампания. Две лаборатории в столицата ще предоставят по-евтини пакети на хора с МС./Публикувани на на сайта на НПО./ Всеки български гражданин може да изследва нивата на витамин Д в клинична лаборатория в града, в който живее.

Д-р Иван Вецев можете да чуете в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Малки журналисти на гости на Радио Благоевград

Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..

публикувано на 24.02.25 в 14:56

Музейна работилница „Баба Марта“ отваря врати в Петрич

Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..

публикувано на 24.02.25 в 10:23

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55