Спомняте ли си есента на 1989 година? Вероятно по-младите не, защото още не са били родени тогава, но тогава свърши една епоха. Свърши времето на вечната власт, на властта на една партия, използвала всички възможности на страната, за да притежава на практика всичко. Пълната власт над парламент, Министерски съвет, всички държавни структури. Тогава всички структури бяха държавни...
Спомняте ли си имената на Тодор Живков, на членовете на някогашното Политбюро, на вечните министри...Това време свърши на 10-ти ноември 1989 година. За да започне преходът. Трудният за едни и лесен за други. Пълен с неочаквани изненади, с продажби на държавна собственост, с далавери, с властта на мутрите, на новоизпечените демократи и честата смяна на министри и правителства...
Демокрация по български образец - пълна със закононарушения, с убийства, с доноси и какво ли не още. Страната ни тръгна по нов път. Едва след 2007 година усетихме по-ярко, че сме се разделили с нещо много мъчително, с една система, която умишлено е била създадена, за да ни противопостави на демокрацията. Защо 2007-ма година? Тогава ни приеха съвсем официално в Европейския съюз, а първата крачка бе направена години по-рано с приемането в НАТО...
В разговор с журналиста от сайта dese.bg Христо Христов хвърлихме поглед към миналото, като мост към бъдещето....(чуйте звуковия файл)
Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите пък са един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..
От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..
В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово. Предлагаме ви да чуете този разговор:
Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..
Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода. „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..
От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..
Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..