Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейските рестрикции убиват българското животновъдство


Производството на месо и млечни продукти в Европа трябва да бъде съкратено с 50% до 2050 г. Така ще бъдат постигнати целите от Парижкото споразумение. Затова призовават от независимия фонд Rural Investment Support For Europe (RISE),  базирайки се на данни от доклад по темата. В него се казва, че в момента жителите на Европа консумират средно два пъти повече месо, отколкото гласят препоръките на националните агенции по хранене. Затова, авторите призовават Европейската комисия да разработи съответни мерки, насочени към понижаване на производството на животинска продукция.

  „Ако до 2050 година това се случи, България ще остане без животни“-категорична е Пенка Христова, председател на Съюза на животновъдите в България, която коментира темата за Радио Благоевград. Според нея, „ние като държава-членка на Европейския съюз, не си защитаваме интересите, но ако мнозинството приеме това решение, ние ще трябва да се съобразим с него. В държави като нашата, в които вече почти няма животни, как ще се съкрати и без това малкото производство? Големите вериги магазини са залети с всичко друго, но не и с българска продукция, която стига едва до 2 %. Това е убийствено за една, такава малка държава като нашата, която е била на първо място по производство на месо, мляко и зърнени храни“.Снимка

Пенка Христова е категорична, че рестрикциите, спрямо българските и европейските животновъди, вече са факт. Тя припомни, че „от догодина, ферма, която няма регистрация по член 137, т.е. няма изградени бетонови торохранилища, бетонова торова площадка за МПС-та, оборудване с ръкавици и пантофки, отговорник за договор с фирма за мишките, каквото се сетите, все едно сме една медицинска лаборатория, тези ферми, няма да получават нито един лев от държавата или от Европейския съюз. Това ще съсипе окончателно малките фермери, които не могат да изпълнят тези изисквания“ - коментира още Пенка Христова, председател на Съюза на животновъдите, според която българското животновъдство е на доизживяване.

Подробностите можете да чуете в звуковия файл в интервюто на Биляна Славчева с Пенка Христова


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Трябва да подкрепим декларацията на общините от Кюстендилска област

Деветте общини от Кюстендилска област подготвят декларация по инициатива на Общинските съвети, с която настояват за по-бързото изграждане на траневропейския коридор №8. Той трябва да започне от граничния пункт Гюешево към Северна Македония, който е близо до Кюстендил.  Целта на първия етап е да се направи връзка с автомагистрала „Струма“ до..

публикувано на 29.11.24 в 09:33

„Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница в Петрич

Етнографската образователна програма „Шарената черга“ е най-новата инициатива на Музейната работилница към Историческия музей в Петрич. Тя ще продължи до 14 декември, като се провежда за първи път. Целта е, чрез различни занимания, децата да научат повече за облеклото на техните прабаби и прадядовци, както и за значението на българската шевица,..

публикувано на 28.11.24 в 14:37

С музика в сърцето

„Самота“ и „Огън от спомени“  са новите песни на талантливия изпълнител Георги Костадинов. Те ще звучат в ефира на Радио Благоевград и ще радват меломаните. За младия изпълнител, който стана популярен с яркото си участие в телевизионен формат, музиката е любов и призвание.  От петгодишна възраст тръгва по пътя на музиката – първо  с пиано,..

публикувано на 28.11.24 в 14:21

Един безплатен обяд за дете в нужда

Българският червен кръст стартира традиционната благотворителна кампания в подкрепа на Програма „Топъл обяд”.  През учебната 2024/2025 г .  1600 деца в студените месеци ще получават всеки учебен ден безплатна топла храна в училище на територията на 20 области в страната. Това каза за Радио Благоевград Екатерина Борисова, координатор на..

публикувано на 28.11.24 в 13:58

Как планината става достъпна за хората с увреждания

От няколко години екипът на фондация „Ела и ти“ и общност от сърцати близо 500 доброволци правят възможна мисията – планината да бъде достъпна за трудноподвижни хора. Старт на тази кауза дава Гергана Дойчинова, основател на фондацията. Тя успява да приобщи много приятели, които помагат за изкачването до планински върхове на близо 120 хора..

публикувано на 28.11.24 в 13:54

Петрич развива нисковъглероден туризъм

Да бъде закупено развлекателно туристическо влакче с нулеви емисии, това гласуваха общинските съветници в Петрич. Основният фокус е да се осигури нова туристическа услуга на основните обекти от туристически интерес  – античния град Хераклея Синтика, планината Кожух и църквата Св. Петка, и да се подобри цялостното туристическо преживяване. Предстои и..

публикувано на 28.11.24 в 10:45

Николай Петков: Световната среща за климата завърши със сделка, но и с много разочаровани от нея

  Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която  участваха  над  66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев.   Определените дати за..

публикувано на 25.11.24 в 11:10