Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Дари, спаси, стани доброволец, дари добро“


Жителите и гостите на Благоевград, отново показаха своята съпричастност и милосърдие към съдбата на бездомните животни. Над 700 лева бяха събрани само за няколко часа на благотворителния коледен базар, организиран от Сдружение „Спасителен център за кучета“-Благоевград. 

„Дари, спаси, стани доброволец, дари добро“ е мотото на благотворителната инициатива, средствата от която ще бъдат използвани за кастрация, лечение и подпомагане на бездомните животни.

Веселка Лазарова, председател на Сдружението „Спасителен център за кучета“ - Благоевград сподели, че все повече хора осъзнават необходимостта от подобни благотворителни каузи в помощ на бездомните животни. Само през последната година са осиновени около 40 кучета, в момента има 4 животни, които са в приемни домове и се нуждаят от средства. „Ние ги виждаме днес добрите хора, коледното чудо се случва, хората минават спират се и купуват неща, за които им благодарим“ - коментира още Веселка Лазарова.Снимка

Д-р Снежана Милушева е лекар в Спешния център и един от доброволците в Сдружение „Спасителен център за кучета“ - Благоевград. За Радио Благоевград тя сподели, че е изключително удовлетворена, че може освен на хората да помага и на животните, затова не трябва да делим помощта и обичта си към хората и към животните. „Който иска да помага, той помага на всички. Точно затова участвам в инициативата, защото искам да има повече щастливи лапички“-коментира д-р Снежана Милушева.

Любомира Димитрова е един от младите доброволци, според която подобни каузи учат младото поколение на отговорност и на други положителни  качества. „Като психотерапевт, мога да кажа, че вътрешната убеденост на всеки един родител на осинови кученце, да подари  домашен любимец на своето дете, е изключително възпитателно. Така децата се учат на отговорност от малки, освен това да помагат на  другия“ - категорична е Любомира Димитрова.

Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева в звуковия файл, а снимки - да видите в галерията 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Обновените екопътеки над село Ключ привличат все повече туристи

Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..

публикувано на 06.02.25 в 13:15

Георги Колевичин: Въпреки успехите ми, далеч съм от Еверест

34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..

публикувано на 06.02.25 в 09:53

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46