Легенда в българската популярна музика, безспорен авторитет в музикалните среди и останал завинаги в сърцата на поколения българи. Дори и сред смъртта му през 2005 година, песните на Емил Димитров продължават да се пеят и обичат.
Началото е през 1960 година с песента „Арлекино“, която отваря пътя към дълга и успешна кариера на изпълнител, музикант и композитор. Има над 400 композиции, 280 от които са авторски, издава близо 30 албума, 55 милиона копия от тях са продадени само в СССР. Световни звезди като Шарл Азнавур и Далида са сред почитателите му. Водещи европейски компании сключват договори за записване и издаване на негови песни. На една сцена пее с Джани Моранди, „Рики е Повери“, Йосиф Кобзон, Алла Пугачова.
Във Франция го очаква блестяща кариера, става първият български член на Съюза на френските композитори, но той се завръща обратно в България.
През 1970 година излиза един от най-големите хитове на Емил Димитров – „Моя страна“. Българите я избрахме и за песен на столетието. Любопитен факт е, че „Моя страна“, но със заглавие „Моника“ е записана на френски, немски, италиански, испански езици.
В златния фонд на Радио Благоевград е съхранено интервю с Емил Димитров, направено от Райна Ванчева преди повече от 15 години.
Един пример за това как радиото пази звуковата памет на обществото и не позволява забравата да достигне такива българи, като Емил Димитров. Неговите песни – са другото оръжие срещу късата памет.
/Интервюто с Емил Димитров можете да чуете в звуковия файл./
От почти две десетилетия сдружението "Асоциация Общество и Ценности" е двигател на разговора за децата и родителите, брака, семейството и ценностите в модерното време. „ Когато имаме здрави семейства се възпитава и отглежда здраво поколение, със здрави ценности. И съответно – имаме здраво общество “, подчерта в интервю за Радио Благоевград..
Живото наследство са тези, които го практикуват, това е устойчивостта и знанията, предавани от поколение на поколение – се сочи на електронната страница на ЮНЕСКО, посветена на Нематериалното културно наследство. Още през 2008 година Международната организация за наука и култура започна да изгражда Представителна листа на ЮНЕСКО на елементи..
С изложбата „Готови ли сте за разкази по Коледа“, екипът на Националния етнографски музей предлага съвременен и атрактивен прочит на един от най-светлите празници в годината. Експозицията проследява как обичаите в старата българска традиция добиват с времето нови форми заради историческите промени и модните светски тенденции. Това обясни..
Благоевградският общински съветник Димитър Урдев бе избран за председател на Земеделски съюз „Александър Стамболийски“ на 46-ия конгрес на партията. Урдев, който досега бе заместник-председател на централното ръководство, заяви амбицията си да работи за обединение на всички земеделски партии и неправителствени организации в страната. По думите му,..
Родители, учители, дори и ученици апелират да се ограничи използването на телефоните и социалните мрежи от малолетни деца. Опасна мода е обхванала учениците. Нарича се "Супермен" и кара много деца да записват опасни видеа. Последният случай е от вчера, когато 13-годишно дете е с опасност за живота, след като е ударено от волтова дъга на жп гара..
Инспекторите от Изпълнителна агенция "Рибарство и аквакултури" вече ще могат да използват стоп-палки при проверка на автомобили за незаконен улов и белезници при задържането на бракониери. Новите правомощия на служителите на ИАРА станаха факт след промени в Наредбата по Закона за рибарство и аквакултури, уточни за Радио Благоевград началник на..
Отправяме вниманието си към изкуството в малките населени места. Там, където киното и театърът не са даденост, както за хората в големия град, а огромна нужда, до която децата и младежите е трудно да се докоснат. Пренасяме се в малкото селце Копривлен в община Хаджидимово, където читалището и училището са единственият мост между децата и..