„Варицелата спада към така наречените капкови инфекции. 90 процента от неимунното население, когато влезе в контакт с източник на заразата, ще развие клинична картина ако няма изграден имунитет“ – сподели в рубриката „Инфекциозен навигатор“ на Радио Благоевград д-р Магдалена Баймакова, главен асистент в Катедрата по инфекциозни болести във ВМА-София. Тя допълни още, че инфекцията е характерна за зимния сезон. Зимата и началото на пролетта се регистрират пикови стойности на заболелите от варицела, като тя се разпространява и през цялата година.
От началото на годината до момента има 4 000 регистрирани случаи на инфекцията в България, която има и много характерна клинична картина. Водещ е обривния синдром – малки пъпчици, които постепенно се увеличават, образуват се мехурчета с течност, и накрая завършва с образуване на коричка. Освен обрив се появява и температура и общи интоксикационни прояви с главоболие и общо неразположение.
Децата до около 15-тата си година вече са се срещнали с вируса и са изградили имунитет и затова болестта е позната повече като детска. През годините обаче се забелязва тенденция все повече да се заразяват и възрастни, които по една или друга причина не са били в контакт с болни и не са се заразили.
При възрастните заболяването протича много по- тежко – с висока температура, обривът е силно изразен, възможните усложнения са свързани с пневмонии.
Средният инкубационен период е около 14 дни. Ваксината срещу варицела ще влезе на българския пазар от следващата година за първи път. Тя няма да бъде задължителна, а ще се поставя само пожелание на родителите. Предстои да се обсъди на каква възраст ще се прави имунизацията.
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..
С факелно шествие и спектакъл под надслов „Живея! Строя! Красота творя!“ ПГСАГ „Васил Левски“ Благоевград отбеляза своя рожден ден. Зала „Яворов“ беше препълнена от настоящи и бивши ученици, учители, директори, много гости, между които кметът на община Благоевград Методи Байкушев и Ивайло Златанов, началник на РУО в Благоевград. Имаше много..