Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отслабване с жито - ползи и рискове

Проф.Донка Байкова

Пролетта наближава и е съвсем естествено, по-суетните от нас, да започнат по-често да се вглеждат в огледалото. Натрупаните през зимните месеци няколко килограма натежават и видимо да не ни харесват. Затова, мнозина прибягват до различни видове диети и режими на хранене, с цел пречистване на организма и сваляне на излишното тегло.

  Една от често практикуваните в последно време диети, е така нареченият житен режим, известен още като „режима на Петър Дънов“, при който се използва жито. Рецептата е следната: дневната порция е 100 грама измито от вечерта и полято с вряла вода бяло грухано жито. Оставя се в термос до сутринта, когато първо се изпива водата, а след това житото се разпределя и изяжда на три порции. Допълнително могат да се консумират до 3 ябълки и 9 ореха на ден. Между храненията се приема свободно най-често преварена вода с лимон (до 1 дневно).

   За модерния градски човек, житният режим е спасение от принудителното зимно обездвижване, последиците от отрупаните празнични трапези и ограниченото слънчево греене. „Отскоро ползвам режима и съм много доволна“-споделя за Радио Благоевград последователка на житната диета. Друга дама признава, че вече е ползвала режима преди година и сега отново ще го спазва. „Мотивацията ми за поддържането на този режим е най-вече пречистване на организма, чувствам се чудесно, а и свалям излишните килограми“, коментира последователка на „режима на Петър Дънов“, както е известна още житната диета.

  „Това е така наречената моно диета, една от често използваните през последните години“-коментира за Радио Благоевград проф. Донка Байкова, експерт по хранене и диететика. Според нея, житният режим е полезен за организма, защото житото съдържа много полезни вещества, фибри, витамини и минерали, които наистина пречистват организма. Но трябва да се внимава с времетраенето на диетата, което никога не трябва да надхвърля от 7 до 10 дни. „Особено внимателни към този режим трябва да бъдат хората, които страдат от глутенова непоносимост, диабет, сърдечно съдови заболявания, стомашни неразположения, възрастните хора и децата и бременните жени“-съветва проф. Байкова. Тя препоръчва на всички, които искат да започнат такъв режим, най-напред да се консултират с личния си лекар и да се приемат много течности, както билкови чайове, така и вода.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с проф. Донка Байкова 



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обновените екопътеки над село Ключ привличат все повече туристи

Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..

публикувано на 06.02.25 в 13:15

Георги Колевичин: Въпреки успехите ми, далеч съм от Еверест

34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..

публикувано на 06.02.25 в 09:53

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46