Новият филм "Можеш ли да убиваш" ще бъде на екран в цялата страна от първи март, съобщиха в интервю за Радио Благоевград режисьорът проф. Иван Ничев и консултантът на лентата проф. Веселин Вучков - бивш вътрешен министър, сега преподавател в ЮЗУ “Н. Рилски“ в Благоевград.
„Филмът "Можеш ли да убиваш" е филм за настоящето с размисъл за бъдещето, за това какво искаме ние като българи, за да съществуваме“ - сподели проф. Иван Ничев
Продукцията е разказ за седем млади българи, които решават да се пробват като платени рейнджъри, за да се спасят от беднотията. Подготовката им с тренировки, учения и военни "маневри" буди смях, но и размисъл за верските войни и съдбата на Европа и света.
„Този филм е нужен на всички нас, защото той ще остави памет в поколенията, които ни следват. Освен това в него има и една надежда, поука, че всеки трябва да се бори, за да промени начина си на живот, да потърси по-добра реализация. Защото колкото и да се вглеждаме само в трудностите, все пак много неща зависят и от нас.“ – поясни своето разбиране за филма проф. Веселин Вучков
В главните роли са седем млади многообещаващи актьори - Ясен Попов, Ивайло Драгиев, Атанас Найденов, Александър Кънев, Николай Върбанов, Живко Джуранов, Иво Йончев. Участват и София Маринкова, Емилия Радева, Добри Манев, Елена Иванова, Кети Райкова и други. С убедителна роля се изявява българският шампион по бокс Свилен Русинов.
Сценарият на филма е на Юрий Дачев и Татяна Гранитова, в съавторство с Иван Ничев. Музиката е на Стефан Димитров в съавторство с Пламен Велинов. Финалната песен "На случайна гара" (по стихове на Иван Тенев и Александър Петров) е в изпълнение на Васил Найденов.
Премиерата на "Можеш ли да убиваш" вече премина с успех в полската столица Варшава.
Проф. Иван Ничев и проф. Веселин Вучков можете да чуете в звуковия файл
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..
Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..
1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България. А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..