Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Стара планина има два върха с името Шипка

Снимка: БГНЕС

В дните около 3-ти март - Националния празник на България е добре да си спомним за героизма на защитниците на Орлово гнездо, за боевете при връх Шипка през лятото на 1877–ма година. 

Може би мнозина не знаят, че паметникът, открит през 1934-та година не е направен на мястото на боевете, а на съседния връх, който е по-висок и се вижда от двете страни на Стара планина. Този връх до 1951 година носи името Свети Никола. 

Връх Шипка се е наричал по-ниският с около 100 метра връх от северната страна, отдалечен на около километър, по пътя към Габрово. Именно там се водят битките на защитниците на старопланинските проходи. 

Объркването идва след 1951 година, когато тогавашната власт решава да премахне името на светеца и нарича върха Столетов. Това име съществува точно 26 години, когато през 1977 год., по предложение на Окръжния комитет на БКП в Стара Загора е сменено името на руския генерал от царската армия Столетов с името Шипка. Това става след посещение на тогавашния съветски лидер Леонид Брежнев, който е бил смутен от факта, че в България има връх, наречен на името на руски царски генерал. Тогава върхът е отново със сменено име и се оказва, че в Стара планина има два съседни върха с едно и също име. Затова истинският връх Шипка е наречен с името Малка Шипка, за да няма объркване. 

Жители на района са изпратили предложение до президента Румен Радев, който по закон има това право, да смени името на връх Шипка със старото име Свети Никола. Предложението засега е без отговор. 

Всички тези подробности може да чуете в разговора на Иван Лазов с проф.д-р Петко Петков от Историческия факултет на Великотърновския университет. Той е и автор на книга, където подробно всички тези факти за разяснени. (Чуйте звуковия файл...)




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Илия Лазаров: САЩ рискуват да се превърнат в ненадежден партньор

Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..

публикувано на 21.02.25 в 12:08
Настимир Ананиев

Настимир Ананиев: Повишение на заплатите в МВР трябва да има, но срещу реформи, а не „на калпак“

Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..

публикувано на 21.02.25 в 11:52
Калоян Методиев

Калоян Методиев: Бюджет 2025 – антисоциален, антибизнес и антиграждански

Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..

публикувано на 21.02.25 в 11:25
Доц. Тодор Чобанов

Траките – кои са били и какво трябва да знаем за тях?

Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..

публикувано на 21.02.25 в 10:57

Производители представиха българския вкус на изложение в Португалия

България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият  хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в  Лисабон.  Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..

публикувано на 21.02.25 в 09:55

Дупница помага на Слави

Вълна от съпричастност обедини дупничани. На призива за набиране на средства за лечението на Слави Керкенеков  се отзовават екипа доброволци от сдружение "Близо до теб" в Дупница. Кампанията успява да отвори сърцата на стотици негови съграждани. За по-малко от три дни с благотворителната инициатива е събрана сумата от 17 000..

публикувано на 20.02.25 в 20:29

Над 130 години Национален етнографски музей - съкровищница на българското културно наследство

1892 – това е годината на основаването на Народния музей, като един от отделите му е именно Етнографския музей в България.  А в ефира на Радио Благоевград –БНР директорът проф.д-р Владимир Пенчев предложи своеобразна екскурзия назад във времето, когато са положени усилията на видни  историци, етнолози и етнографи за създаването на сегашния Институт..

публикувано на 20.02.25 в 20:21