Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Криминализирането на домашното насилие – как ?!

Как криминализирането на домашното насилие ще реши проблема с малтретирането на жени и деца и каква трябва да бъде  превенцията от страна на държавата коментира Катя Кръстанова, психолог и психотерапевт с дългогодишен опит във Фондация „Асоциация Анимус“.

В началото на тази година Наказателният кодекс криминализира системното домашно насилие. Но колко ефективни ще бъдат тези мерки, може би времето ще покаже какво ще се случи след приетите  промени.

Черната статистика за миналата година сочи - 32 жени жертви на домашно насилие, а  началото на тази година беше белязано с още 4  жени жертви. Излизат нови и нови инциденти, при които има малтретиране, каза Катя Кръстанова, която години наред работи в помощ и подкрепа на жертви на насилие.

Към момента  актуалните случаи на убийство от домашно насилие, тежкото домашно насилие на 14-годишното момиче от Варна, които станаха публично известни, са първите случаи които ще бъдат гледани по променения Наказателен кодекс“, заяви психологът Катя Кръстанова.

Как стартират поправките в криминализирането на домашното насилие ще покажат  присъдите по новите дела, обясни Катя Кръстанова.

Горещата национална линия за пострадали от насилие на фондация „Асоциация Анимус“, подкрепена от Министерството на правосъдието е:  08001 8676

Да не забравяме, че празникът 8 март е битката на жените за равно заплащане и равнопоставеност на пазара на труда. Спирането на насилието е една от формите, с които жените могат да бъдат равнопоставени, да заявят своя глас да не бъдат малтретирани. Никой не заслужава да бъде жертва на каквато и да е форма на насилие.

Не скривайте домашното насилие, не носите вина за това което ви се случва и никой няма право да ви малтретира!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30

Наопаки: Младежи от Югозапада разглеждат света през различни гледни точки

Младежи от Югозападна България ще имат възможност да разгледат света „наопаки“ по време на работилницата „Наопаки: Светът през различни гледни точки“, чието първо издание ще бъде на 4 януари 2025 г. в Перник. Инициативата е организирана от Международния младежки център в града, като идеята е работилницата да се проведе и в Дупница, Благоевград и Гоце..

публикувано на 03.01.25 в 11:22

Джамалари гонят злите сили на 2 януари в село Ключ

От отколешни времена, на 1 и 2 януари в петричкото село Ключ, кукери гонят злите сили обикаляйки къщите на местните хора, наричайки им здраве и берекет. През последните три-четири години обаче, се е утвърдила традицията това да се случва на 2 януари. „Защо на 2-ри, а не на 1 януари? Ами защото, след посрещането на Новата година хората са..

публикувано на 02.01.25 в 13:51