С деца, внуци и правнуци, в началото на месец март Страхил Везенков от Благоевград отпразнува 90-ти рожден ден и започна своята деведесет и първа годишнина с голяма вяра и надежда за още живот и успешни дела.
Жизнен, подвижен и с приятно чувство хумор, Страхил Везенков все още работи като счетоводител. Ползва имейл, Skype, мобилен телефон, има електронен подпис и обслужва няколко малки фирми като работи на различни счетоводни компютърни програми. Често го търсят за съвет, било то професионален или житейски.
Роден е през 1929 година в село Сенокос, израснал в семейство с 9 деца в голяма бедност, но упорит и трудолюбив, успява да се изучи – завършва реална гимназия в Сандански, след това Школа по счетоводство в София и веднага започва работа като главен счетоводител в една от най-големите кооперации в Югозападна България – тази в село Брежани. Голяма част от трудовия му стаж е като финансов ревизор в Окръжна дирекция за финансово-стопански ревизии – Благоевград, която е била към Министерството на финансите. Преживял няколко „епохи“ – преди войната и след войната, преди 9-ти и след 9-ти септември 1944г., преди 10-ти и след 10-ноември 1989г., твърди, че най-големият проблем на този век е човешката алчност и жаждата за власт. „А властта е болест, язва.“ – казва Страхил Везенков.
Стотици са неговите изключително интересни истории - за опитите да го вербуват за доносник, за психологическия натиск, който са упражнявали върху него, за това как е спасил от смъртна присъда човек, присвоил 50 000 лева (тогава законът е предвиждал смърт за присвояване на народни пари над 50 хиляди лева), за изобретената от него машина за низане на тютюн, която така и не могъл да патентова, за спонтанната му женитба с неговата любима Александра, с която живеят заедно вече повече от половин век. Всички свои истории Страхил Везенков е описал на компютъра си в 114 страници, надява се че някой ден историята му може да бъде и напечатана.
Много са факторите за дълголетие – казва Страхил Везенков – наследствени фактори, условия на живот, достъп до здравеопазване, хранене и т.н. и т.н, но най-важният е чистата възглавница – да си лягаш с чиста съвест, удовлетворен и спокоен от делата ти през деня.
Страхил Везенков бе гост в предаването на Радио Благоевград „Открити карти“. Вижте дълголетника в краткото видео - >
Бъдни вечер е празник на семейното огнище, на уюта и топлината, които ни носи домът. Бъдни вечер е обич, усмивки и споделеност с хората, които обичаме. Празник, който събира цялото семейство около масата, с молитва за здраве и светли бъднини. Днес ви разказваме историята на едно голямо и щастливо българско семейство, което в началото на..
Продължават дебатите около представения проектобюджет от служебното правителство за 2025-та година. Има много спорове около завишените приходи, които трябва да се получат, както и около доста завишената разходна част. Още през пролетта на годината предишният парламент гласува завишени разходи за системата на МВР, както и за армията. В сегашната..
Храненето, не само като процес за биологично поддържане на организма, а и като култура и социално общуване – тази гледна точна предложи на слушателите на Радио Благоевград доц. д-р Евгения Благоева, преподавател в департамента „Антропология“ на Нов български университет. „ Това е много важно, че храненето винаги е едно сътрапезничество. Не..
Второто издание на „Раждавица филм фест“ ще се проведе от 29 юни до 5 юли 2025 година – това съобщи за Радио Благоевград Анатоли Костов, един от организаторите на фестивала. Темата е „Пътят на водата“, като се запазва основната цел на фестивала - популяризиране на независими творци, на авторски късометражни, игрални и документални филми - както..
Ученичката Любомира Ангелова от Профилирана гимназия "Пейо К. Яворов" в Петрич, бе отличена с грамота в инициативата "Човек на годината" за 2024 на Българския хелзинкски комитет за принос към правата на човека и защитата им. Дванадесетокласничката участва и инициира редица благотворителни прояви. „Всичко започна, когато едно бездомно куче..
„Да откриеш Софроний” е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Според автора Софроний е личност, която често остава в сянката на по-популярни герои от епохата. Със своя изследователски хъс и увлекателен разказ, Искрен Красимиров търси отговор на въпроса: Кой всъщност е Софроний и каква..
На 22 декември 1997 г. българската литературна общественост загуби Александър Геров . Пламен Дойнов озаглави книгата си, посветена на Александър Геров "Поезия и познание" и това със сигурност е едно от най-точните описания на същината на творчеството на Геров, неговия принос и значимостта му. Предлагаме ви да чуете как Александър Геров чете..