„В края на месец март можем да отчетем стабилни цени на основните хранителни стоки от първа необходимост, като захарта, олиото и брашното“-коментира още Владимир Иванов. По думите му, въпреки известните колебания при брашното и очакванията за свръх цени, е имало едно леко повишение от 5 стотинки, за да се стигне до ниво от 87 ст. за кг на едро. Сега тенденцията е точно обратната, към посока намаляване цената на брашното.
„Пазарът остава стабилен и по отношение на млечните продукти.Интересна е тенденцията, че потребителите търсят все по-качествени млечни продукти“ - уточни Владимир Иванов, който коментира още, че цената на свинското месо се запазва на равнища от 2015 година. Запазват се и цените при пилешкото месо.
„Интересна е картината при плодовете и зеленчуците, където ценовите равнища се движат доста динамично. Това се дължи на лошия климат през миналото лято. Вариациите нагоре са при картофите, зелето, морковите и лука, тъй като лошите метеорологични условия през 2018 година, дават резултат сега. Например, при зелето от 69 стотинки, сега има цена от 1.39 лв, подобна е и тенденцията при лука“-уточни Владимир Иванов.
Ако потребителската кошница от 26 продукта, които наблюдаваме, си закупи човек по единица, на цени на едро, стойността й сега е 74 лева, миналата година е била 71 лева. Подобна пролет сме имали през 2017 година, когато „Потребителската кошница“ е излизала 71 лева.
„Това което очакваме, ако нямаме резки изменения на климата тази пролет, да се получи картината от 2015 година, което е добра новина за потребителите, но не и за производителите“-коментира още Владимир Иванов.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов.
Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..
Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех. Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..
Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..
На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..
Броени дни остават до началото на XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..
Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..
Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“ на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..