След 2021 г. ще бъде забранено производството на десет пластмасови изделия за еднократна употреба като клечки за уши, сламки, бъркалки, пособия за хранене и други,които попадат в природата и водните басейни. Забраната бе гласувана от ЕП, като първа стъпка към по-строгата мярка да се забрани производството на всички пластмасови изделия за еднократна употреба. Държавите-членки на ЕС имат две години, за да въведат новото правило в законодателството си.
„Личното ми мнение, че например една сламка, направена от алтернативен материал като дърво или метал, е по-малко вредна, отколкото една пластмаса, ако се вземе в предвид времето за разграждане в природата на тези материали“-категорична е Цветанка Тодорова, член на Управителния съвета на Асоциация „Полимери“. Според нея, „тази забрана ще има катастрофални последствия за цялата европейска промишленост и ще доведе до загуба на хиляди работни места на Стария континент, включително и в България. Пренасочването на производството към по-безвредни алтернативи, би струвало много средства и би било непосилно за производителите“.
„За всеки продукт има алтернатива за многократна употреба, вече и нови продукти се измислят, например стреч фолиото, сега има вариант направен от памук и восък за покриване на съдове и храна. Това са реално нови бизнес идеи. Аз не мисля, че това притеснение, че ще намалеят работните места няма да е проблем, защото пък се появяват нови работни места за производство на алтернативите, които са за еднократна употреба. Важно е и потребителите да намаляват пластмасата, която употребяват, но е важно и индустрията е отговорна за това, което произвежда и за цялото това замърсяване“-коментира за Радио Благоевград Данита Заричинова от Сдружение „За Земята“.
Жителите на Благоевград също подкрепят забраната за употреба на пластмасови изделия за еднократна употреба, които според тях, могат и трябва да бъдат заменени с по-безвредни алтернативи, като стъклото, например.
Подробностите можете да чуете в интервютата на Биляна Славчева с Богомил Николов, Цветанка Тодорова и Данита Заричинова и в анкетата на Бойка БратковаДостъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..