„Лаймската болест е с най-богата епидемиология от кърлежово-преносимите болести и с най-висока честота на разпространение. Най-честата клинична изява е появата на характерен обрив. Има бледо червеникаво петънце на мястото на ухапването, което бавно и незабележимо увеличава своите размери като не причинява никакъв дискомфорт на пациента и голяма част от тях случайно забелязват този обрив“ - каза за Радио Благоевград д-р Магдалена Баймакова, главен асистент в Катедрата по инфекциозни болести във ВМА-София. Според нея е възможно да бъдат засегнати сърцето, нервната система, периферна невропатия, засягане на ставите, но това в късния стадии.
Препоръките на д-р Баймакова е да се използват репеленти, когато се излиза на места с тревни площи и дребна растителност – в парковете, в планината, на полето. Също така защитно облекло – дълъг панталон, върху които да бъдат поставени чорапите – т.е. да кърлежите да нямат достъп до открита кожа, дълги и добре закопчани ръкави на горната дреха, шапки, светли дрехи, на които по-лесно се забелязват придвижващите се кърлежи. След като се приберем от такава разходка трябва много обстойно да прегледаме тялото си. Ако е сам в планината и няма откъде да потърси съдействие, много важно е кърлежът да не се вади с голи ръце, а с парче план, пинсета, която едобре да има в планинската раница. Ръцете трябва да се измият много добре след това защото при неволно докосване на очите конюнктивите са много лесна входна врата за тези патогени- препоръча специалистът.
Не всички кърлежи са заразени, а ако някои са заразени, те са с различни патогени. Времето, вкоето кърлежът е престоял в тялото е важно-колкото по-малко, толкова по-добре. При отстраняването на кърлежа много важно е да не се прилагат мазнини или да се правят въртеливи движения, като най-добре е това да стане с хирургична обработка. Мястото трябва да се наблюдава в рамките на около месец дали ще се появи зачервяване или обрив, лимфни възли,температура – това са симптоми, които следим и ако е наложително се търси лекар. Практиката сочи, че не е наложително след всяко ухапване да се прави кръвен анализ за Лаймска болест и друго векторно заболяване. Профилактиката с антибиотици също напоследък не се препоръчва, тъй като ако има инфекция по-добре е да се направи един пълен курс, отколкото кратък. Много важно е да няма паника, човек да се самонаблюдава, да бъде отговорен за здравето си и излизайки сред природата да използва винаги репеленти
Съдебен състав на Административен съд-Благоевград допусна и отправи преюдициално запитване до Съда на Европейския съюз по така наречения казус „френска безработица“. То е направено по искане на адвокатската кантора на адвокат Илко Стоянов. Причината е,че по едни и същи казуси в различните съдилища на страната съдебните състави се произнасят различно..
Зеленината има изключително голямо приложение в градска среда. Тя със своята листна маса помага за поемането на праха, спомага за поддържане на чист въздух, помага и със своята естетика, разбира се. Трябва да се знае, че всяко дърво е жив организъм. И то се засажда, расте, добива зрялост и в един момент остарява, неговият живот не е безкраен. Много..
Дипломатът и съпредседател на Атлантическия съвет Иван Анчев, изрази дълбоко притеснение от формата на преговорите в Рияд, при които „много важна част от пъзела – Украйна и Европа – не присъства на срещата“. В интервю за Радио Благоевград той подчерта, че „няма как две държави да решават съдбата на трета, без нейното участие, особено когато тя е..
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..