„Лаймската болест е с най-богата епидемиология от кърлежово-преносимите болести и с най-висока честота на разпространение. Най-честата клинична изява е появата на характерен обрив. Има бледо червеникаво петънце на мястото на ухапването, което бавно и незабележимо увеличава своите размери като не причинява никакъв дискомфорт на пациента и голяма част от тях случайно забелязват този обрив“ - каза за Радио Благоевград д-р Магдалена Баймакова, главен асистент в Катедрата по инфекциозни болести във ВМА-София. Според нея е възможно да бъдат засегнати сърцето, нервната система, периферна невропатия, засягане на ставите, но това в късния стадии.
Препоръките на д-р Баймакова е да се използват репеленти, когато се излиза на места с тревни площи и дребна растителност – в парковете, в планината, на полето. Също така защитно облекло – дълъг панталон, върху които да бъдат поставени чорапите – т.е. да кърлежите да нямат достъп до открита кожа, дълги и добре закопчани ръкави на горната дреха, шапки, светли дрехи, на които по-лесно се забелязват придвижващите се кърлежи. След като се приберем от такава разходка трябва много обстойно да прегледаме тялото си. Ако е сам в планината и няма откъде да потърси съдействие, много важно е кърлежът да не се вади с голи ръце, а с парче план, пинсета, която едобре да има в планинската раница. Ръцете трябва да се измият много добре след това защото при неволно докосване на очите конюнктивите са много лесна входна врата за тези патогени- препоръча специалистът.
Не всички кърлежи са заразени, а ако някои са заразени, те са с различни патогени. Времето, вкоето кърлежът е престоял в тялото е важно-колкото по-малко, толкова по-добре. При отстраняването на кърлежа много важно е да не се прилагат мазнини или да се правят въртеливи движения, като най-добре е това да стане с хирургична обработка. Мястото трябва да се наблюдава в рамките на около месец дали ще се появи зачервяване или обрив, лимфни възли,температура – това са симптоми, които следим и ако е наложително се търси лекар. Практиката сочи, че не е наложително след всяко ухапване да се прави кръвен анализ за Лаймска болест и друго векторно заболяване. Профилактиката с антибиотици също напоследък не се препоръчва, тъй като ако има инфекция по-добре е да се направи един пълен курс, отколкото кратък. Много важно е да няма паника, човек да се самонаблюдава, да бъде отговорен за здравето си и излизайки сред природата да използва винаги репеленти
Любовта към българското и родното, към корените и съхранението на културната идентичност възражда една идея, която намира подкрепа, а именно въвеждането на часове в училище в изучаването на говорещата азбука - глаголицата. Инициативата е на педагога Татяна Атанасова, която след като започва да обучава своите ученици да пишат с глаголически..
Фондация „Живот със синдром на Даун“ осигурява напълно безплатни индивидуални тренировки по плуване за деца и младежи със синдром на Даун от 2018г. Проектът по адаптирано плуване се провежда в различни градове в България. Децата и младежите не само се научават да плуват, но се превърнаха и в състезатели на регионални, национални и международни..
В навечерието сме на най-светлия, най-топлия и празничен месец от годината – декември. Месецът, който свързваме със семеен уют, топла стая, пълна с усмивки, любов, споделеност и искрящи от радост детски очи. Декемрви е богати трапези, пълни с много лакомства и много подаръци за любимите хора, грижливо подбрани и опаковани от нас под голямата семейна..
Стартира 14-ото издание на престижния конкурс „Наградите на БАИТ“, който всяка година отличава иновации, постижения и приноси в сферата на информационните и комуникационните технологии (ИКТ). Веднага след началото, първите кандидатури са подадени от ученици и студенти в категорията „Младежка награда“. Сред проектите, които вече впечатлиха журито, е..
Депутатът Тома Биков представи през седмицата своята най-нова книга „Българските контрареволюции и краят на идеологиите“. В предаването “Събития и личности” Биков поясни, че изданието е продължение на предишната му книга - „Българските революции“, издадена преди четири години. Книгата проследява как големите исторически фигури и техните действия са..
В интервю за Радио Благоевград политологът и бивш депутат в 50-то НС Калоян Методиев отправи сериозни критики към настоящата политическа ситуация в страната, като заяви, че изборният процес е компрометиран, а резултатите от него водят до дълбока институционална криза. Методиев изтъкна, че Благоевградска област е емблематичен пример за нарушения по..
Евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП и зам.-председател на правната комисия в Европейския парламент, Емил Радев, коментира в интервю за Радио Благоевград очакваното решение на Съвета на ЕС за присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. Според него това е „исторически момент“, който ще донесе значителни ползи за бизнеса, туристите и цялото..