Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Човекът няма природа, има история“– Хосе Ортега и Гасет

6
Проф. Лазар Копринаров


Думите са на испанския философ, социолог и есеист Хосе Ортега и Гасет, работил през първата половина на 20 век. Днес Центърът за изследване и разпространение на политически и философски идеи към катедра „Философски и политически науки“ в ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград и представители на издателска къща проведоха научен семинар, на който представиха книгата „Европа и идеята за нация“ от Хосе Ортега и Гасет. Редактор на изданието е проф. Лазар Копринаров. 
Снимка

За слушателите на Радио Благоевград той поясни, че книгата е сбор от три части. Първата част носи заглавието на произведението. В нея става дума за това що е нация и как нацията се съотнася с идеята за Европа. Втората част е със заглавие „Римската империя“. В нея Ортега разглежда идеята за свободата и как тя се развива във времето. Третата част съдържа 5 статии, посветени на състоянието на съвременика на Ортега, но част от тази проблематика е проблематика и на днешния човек.

Днес сме изправени пред една странна ситуация. Искаме да живеем тук, днес и сега. Вече малко ни засяга миналото, страхуваме се от бъдещето и в този смисъл фокусът от гледна точка на режима на времето е днешния свят. Но миналото не трябва да бъде забравено“ – сподели пред студенти и преподаватели проф. Копринаров и допълни: „Ако ние не съумеем да изграждаме за обществото, за Европа, за света желаното бъдеще, ние ще загубим мотив да правим нещо сериозно, да променяме настоящето. В този смисъл Ортега, автор от миналия век, който е починал през 1955 г., се оказва полезен, интересен, нужен на днешния читател. Още повече, в момента сме в навечерието на избори за ЕП, т.е. темата за Европа е ключова, важна, а тя днес се сблъсква с различни форми на национализма, т.е. ние днес сме изправени пред същата тази проблематика, с която се занимава Ортега преди 70 г.“

Проф. Лазар Копринаров можете да чуете в звуковия файл 

Снимка





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Снимка: Иво Данчев

"Кукерленд" 2025 - красотата на българската маскарадна традиция, събрана в 13 снимки от цялата страна

Едни от най-ярките и интересни обичаи в традиционния български календар са народните кукерски игри – маскаради. Той датира още от древните времена на траките и е успял да се съхрани през всички векове, свързани с големи политически и социални изменения за страната ни. Кукерите  пък са  един от най-колоритните и загадъчни символи на българската..

публикувано на 06.01.25 в 14:50

6 януари е двоен празник за село Добърско

От отколешни времена в разложкото село Добърско битува традицията на 6 януари, Богоявление, да се отбелязва, както древният обичай „Водици“, така и празникът на населеното място. Според кмета Янис Будин, в миналото на този ден е била Бъдни вечер, а на следващия ден Коледа, което е още един повод, точно тази дата да е избрана за празник на..

публикувано на 06.01.25 в 14:23
Д-р Кирил Алексиев

Кирил Алексиев: Ботев е гневният вик на човека, който иска промяна

    В деня, в който честваме рождения ден на Христо Ботев , с д-р Кирил Алексиев разговаряме за публицистиката на човека, който остави неизтриваема диря в българската история - не само с революционното си дело и героичната саможертва, но и с пълното припокриване на дела и слово.     Предлагаме ви да чуете този разговор: 

публикувано на 06.01.25 в 12:18

Христо Мухтанов: Да се вглеждаме не само в тежкото

Христо Мухтанов е автор на три книги - "Опити за еволюция", "ТриАда" и "Полюсът на живота". За третата, най-новата, Валентин Дишев пише: " Онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да разчетеш собствената си идентичност, е един от най-разпознаваемите човешки копнежи. И страхове. Веднъж бях написал „Видях ангел / да плаче /..

публикувано на 06.01.25 в 11:55

Книгата „Духът на Хераклея“ - апотеоз на Петрич

Седем разказа, посветени на Хераклея Синтика, са поместени в книгата „Духът на Хераклея“, която скоро ще бъде и на книжния пазар. Нейни автори са петричанинът Димитър Яков и Илиан Ацев, който е потомственик на Аце войвода.  „Книгата е готова в електронния си вариант, почти готова и в хартиения. За първи път книгата ще излезе и в аудио разкази..

публикувано на 05.01.25 в 10:00

2025 година – началото на поколението Бета

От 1 януари 2025 година светът влезе в най-новата демографска генерация – Бета. Очаква се те да съставляват около 16 процента от световното население до 2035 година. „Това еволюционно развитие, според мен, тръгна преди 1 януари тази година. Просто така чисто статистически се отчита като дата, като начало. Тези дечица ще бъдат много..

публикувано на 05.01.25 в 09:15

Границите падат, възможностите растат: Как членството в Шенген ще повлияе на туризма и бизнеса?

Членството на България в Шенген ще има значително отражение върху туризма и бизнеса, като се очаква облекчаване на граничния режим и засилване на трансграничните връзки с Гърция и други съседни държави. Това коментираха в предаването „Събуди деня“ по Радио Благоевград туроператорът Здравка Чимева и адвокат Борис Харизанов, член на Българо-гръцката..

публикувано на 03.01.25 в 11:30