Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Лекарствени гъби действат благоприятно върху редица заболявания

Гъба Аурикулария в природата


Използването на лечебните гъби с цел подобряване здравословното състояние датира от хилядолетия. Произходът на тези гъби идва от Япония, Непал, Индия. Дори и в традиционната медицина чрез лечебни гъби има създадени лекарствени продукти, които се използват в борбата с онкологичните заболявания. „Най-широко разпространени са  10 гъби, които са изключително богати на бета глюкани – това е своеобразен вид полизахариди, които са уникални по своя състав и се съдържат единствено и само в тези гъби“ – каза в здравния час на Радио Благоевград д-р  Диана Дякова, специалист гинекология и микотерапия към Обществото по лекарствени гъби в България. Тя допълни, че в останалите растения също има полизахариди, но те са с друга химична структура и не оказват такова имуно модулиращо действие, каквото проявяват 1.3 и 1.6 бета глюканите, които са в състава на т.нар. витални гъби.
Д-р  Диана Дякова
 

Лечебните гъби имат изключително добро противоалергично действие. При хора, които страдат от някои видове алергии или  атопичен дерматит – те категорично намират приложение, дори и при деца. Помагат и за борбата срещу вирусите и инфекциите. Д-р Дякова посочи, че при терапията се ползват утвърдени схеми на германското общество по лекарствени гъби. Пациентът се среща с лекар, който има познания в областта на микотерапията. Изготвя се схема, тъй като за да има ефект от приема на лечебни гъби е добре да се направи комбинация. Всяка гъба, която има своя уникален полизахарид действа таргетно на определен орган или система. Подходът е строго индивидуален и приема на гъби се съобразява и с придружаващи заболявания на пациента. Д-р Дякова призова пациентите да не се самолекуват, а да направят консултация с лекар, за да се определи най-подходящата гъба. Тя съобщи,  че при пациенти,  които провеждат химио и лъчетерапия след приема на лечебни гъби инвалидизиращите последствия  не се усещат. Стопира ли растежа на тумора терапията с гъби, или го  унищожава? Всеки организъм е индивидуален – каза д-р Дякова и допълни, че се разчита на  тези бета глюкани, които активират костния мозък на човека. Активирайки костният мозък някои полизахариди довеждат до това организмът да произвежда повече Т лимфоцити. Т.е. увеличава се противотуморният имунитет. Като цяло целта е ограничаване развитието на процеса, благоприятствайки имунният отговор. „Би било много наивно ако кажа, че унищожаваме раковият процес, раковите клетки. Ние подкрепяме имунитетът да се пребори с различни заболявания, не само онкологични. Моделирайки имунният отговор караме организмът да започне да се бори и да превъзмогва препятствието“ - каза д-р Диана Дякова.Лекарствена гъба Рейши - художествена

Категорични противопоказания за използването на лечебни гъби няма, но вниманието трябва да бъде повишено, когато се използват разреждащи кръвта медикаменти. В тази случаи има определени гъби, които не се препоръчват.

Д-р Дякова - консултант по микотерапия към Обществото по лекарствени гъби в България  подчерта, че има смисъл да се приемат гъби, когато  става дума за екстракт от плодните тела на гъбите, а не от мицели и спори. Пазарът предлага много продукти, които са на база мицели и спори, но те не са ефективни в борбата с тежките заболявания. Предназначението им е за подобряване на общото състояние и тонус.

Семинар на Общество по лекарствените гъби с гос- лектори от Германия
Още снимки можете да видите в галерията, в звуковия файл - да чуете д-р Диана Дякова 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Василиса Валеова

Подготовката на приема за първи клас в община Благоевград закъснява

Организацията на приема на децата в първи клас в общинските училища в Благоевград закъснява и това изключително много затруднява работата на директорите на учебните заведения. За това алармира в ефира на Радио Благоевград общинският съветник Василиса Валеова, председател на Комисията по образование, култура и вероизповедание към ОбС. Тя обясни,..

публикувано на 28.03.24 в 11:15

Втори СТЕМ център изграждат в СУ „Св. св. Кирил и Методий“ в Якоруда

Със средства по Плана за развитие и устойчивост във всяко българско училище ще бъде изграден СТЕМ център. Направленията са пет – природни науки, математика и информатика, роботика и киберфизични системи, зелени и 3D технологии. В СУ „Св. св. Кирил и Методий“ Якоруда изграждат втори СТЕМ център по роботика и зелена енергия. „Ще направим една мини..

публикувано на 27.03.24 в 14:07

Рулетката с мандатите се завърта за втори път

В 15 часа днес държавният глава ще връчи папката с втория мандат на кандидат за министър-председател, номиниран от "Продължаваме промяната" – "Демократична България".  "С чиста съвест ще върнем папката празна", това обяви пред bTV съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков. Думите му идват часове преди връчването на втория проучвателен мандат на..

публикувано на 27.03.24 в 10:10

България и светът отбелязаха Часа на Земята

От Мадрид до Ханой и от Хелзинки до Кейптаун светът отбеляза Часа на Земята. За 18-а поредна година WWF направи милиони хора съпричастни към каузата за опазване на околната среда. Хиляди емблематични сгради изгасиха светлините за един час между 20:30 и 21:30, за да отдадат почит към природата и да изпратят послание към бизнеса, правителствата и..

публикувано на 25.03.24 в 13:22

Местна власт и бизнес ще развиват селски туризъм в село Ключ

Петричкото село Ключ има потенциал за развитието на селски туризим. В това са убедени кметът Македонка Иванова и представителите на местния туристически бизнес, които вече реализират различни идеи това да се  случи. Красивата природа, на скътаното в полите на планина Беласица населено място, богатата история на околността, свързана с цар Самуил и..

публикувано на 25.03.24 в 11:19

Емисиите от метан трябва да бъдат намалени с 30% до 2030 година

Метанът продължава да нараства в глобален мащаб, той е вторият по значение парников газ, отговорен за около 1/3 от повишението на глобалната температура. Най-съществени са емисиите в земеделието и енергийният сектор, както и от гниещи отпадъци.   „ Има цел за намаляването им с 30% до 2030 година, подписана още през 2021 година в Глазгоу в..

публикувано на 25.03.24 в 09:12

Деца от цялата страна очакват голямото Априлско състезание по четене с разбиране

През април – месецът на детската книга, образователната платформа Книговище кани децата от цялата страна да се включат в националното Априлско състезание по четене с разбиране. Онлайн съревнованието започва в 00.00 часа на 1 април на knigovishte.bg и ще продължи до 30 април. През своите детски профили в платформата децата решават..

обновено на 24.03.24 в 13:47