Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Средната възраст на хората с аритмии и предсърдно мъждене пада

Д-р Васил Трайков


На проведения наскоро Пети конгрес по кардиостимулация и електрофизиология в България,  специалисти от всички сектори на кардиологията от страната  и света разискваха новите и най-актуални методи за лечение на предсърдно мъждене. Както и  превенцията на внезапната сърдечна смърт и ритъмните нарушения на сърцето.

По време на конгреса, организиран от Съсловното сдружение по кардиостимулация и електрофизиология стана ясно, че средната възрастна хората с комплексни аритмии и предсърдно мъждене пада.  

Предсърдното мъждене има сериозни последствия ако не бъде лекувано адекватно, като най-сериозен риск от тази аритмия е възникването на емболизъм –  инсулт, вследствие запушване на голям кръвоносен съд на мозъка с тромб. Произлязъл от факта, че самата аритмия предразполага към образуването на тромби в сърдечните кухини, особено в лявото предсърдие. Причините за предсърдното мъждене са много и не може да се посочи една единствена при всеки отделен пациент. Особено засегнати са възрастните хора, но все по-често засяга и млади. При хората със здрави сърца, които развиват предсърдно мъждене причините могат да бъдат много, включително и по-голяма физическа активност, колкото и парадоксално да звучи“ – това заяви в интервю за Радио Благоевград д-р Васил Трайков, председател на Съсловното сдружение по кардиостимулация и електрофизиология. Той уточни, че има доста спортисти, които развиват тази аритмия с годините, но при здраво сърце прогнозата е много по-добра. Докато при човек, които има клапно заболяване, особено митралните клапни пороци, се асоциират с по-висока честота на предсърдно мъждене

Специалистът уточни, че това е едно от социално-значимите заболявания в кардиологията, което е свързано със значителна заболеваемост и смъртност. „Цял свят се бори с предсърдното мъждене, за щастие са разработени методики и България не е по-назад в прилагането им – за лечение на тази аритмия чрез катетърна аблация, като по този начин се постига елиминиране на пристъпите. Това не означава, че се променя емболичният риск, или поне на този етап не може да се каже, че една успешна аблация на предсърдно мъждене, намалява емболичния риск – напротив, при пациенти, които имат изначално висок такъв, остават на лечение против съсирване на кръвта, за да се предотвратят бъдещи епизоди“ -  конкретизира д-р Трайков. 

Д-р Васил Трайков можете да чуете в звуковия файл


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

WWF подава ръка на домакинствата в енергийна бедност

Мащабът и темпото на действията, които трябва да предприеме Европа, за да смекчи негативните ефекти от климатичните промени като не допусне изостряне на социалните неравенства, са безпрецедентни. Това се посочва в новия доклад на WWF „Справедливият път напред“, който очертава спешната необходимост от преход към нисковъглеродно бъдеще и устойчива..

публикувано на 04.11.24 в 13:32

Един млад човек, посветил се на доброволчеството

Доброто е заразно - вдъхновяващата история на един доброволец. Милан Благоев е на 25 години, роден в Симитли. През 2022 завършва семестриално специалността „Педагогика на изобразителното изкуство“, с отличен успех.  Същата година прави и своята първа самостоятелна изложба. Учи по програма “Еразъм +” в Университета за чуждестранни студенти в..

публикувано на 04.11.24 в 13:19

Евгения Ташева: Липсва качествена информация за отпадъците

Според официалната статистика, в България 61.4% от отпадъците от опаковки се оползотворяват . В същото време в половината български общини нивата на рециклиране на пластмаса, метал, хартия и стъкло са под 10%. Тези и още проблеми с официалните данни относно управлението на битовите отпадъци разкрива нов анализ на екологичното сдружение „За..

публикувано на 04.11.24 в 09:28

Георги Златинов: Да се обединим за опазване на природата!

На трети ноември „Clean & Green Gotse Delchev“ провежда поредната доброволческа инициатива: поход и мини маратон през гората от град Гоце Делчев до село Лъжница и обратно. „ Една от целите е да се обединим повече хора в каузата за опазването на природата “, каза за Радио Благоевград Георги Златинов - един от създателите на „Clean & Green Gotse..

публикувано на 03.11.24 в 10:00

Студенти от ЮЗУ с последни щрихи за Националния фестивал на изкуствата

Броени дни остават до началото на  XVII Национален студентски фестивал на изкуствата, организиран от студентите на Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Студентите от катедрите „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Хореография“, „Културология“, „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ подготвят..

публикувано на 01.11.24 в 15:14

Младите патриоти в Деня на народния будител

Учениците от 12-ти „А“ клас на СУИЧЕ „Св. Климент Охридски“ действително могат да се нарекат млади будители. Те са патриоти, обичат родината си и при тях Хелоуин претърпя пълното си фиаско, защото абитуриентите не уважават чуждите празници. Значимостта на делото на будителите, както и  темата за съвременните българи, достойни да се нарекат..

публикувано на 01.11.24 в 14:11

Подкрепа за деца, жертви на насилие

Стартира тригодишният проект - „Да подкрепим твореца“  на пернишката фондация „П.У.Л.С.“. Той е насочен  към децата, ползващи програмите за подкрепа на хора, пострадали от насилие към организацията, както и техните родители. Ще бъдат обхавнати над 100 деца от Перник и региона, преживели насилие в семейството или в училище и около 20..

публикувано на 01.11.24 в 12:50