„Прочутият баничански кромид лук- един от символите на село Баничан от незапомнени времена, днес продължава да е основна земеделска култура в района. В миналото, зеленчукът е бил разменната монета за местните хора, които са го разменяли за картофи, за борина, за топлината. Сега имаме идеята, дай Боже и да се случи, нашият кромид лук, да защитим и като един от 30-те вкуса на българската съкровищница“ - коментира за Радио Благоевград Румяна Джибова, секретар на Читалище „Изгрев 1930“ в село Баничан. Нейна е идеята, баничанският кромид лук да бъде регистриран като селскостопански продукт със защитено географско наименование в Европейския съюз. В селото тече разяснителна кампания, след което предстои и създаване на Асоциация на производителите на баничански кромид.
„Всеки спира и купува от прочутия баничански кромид лук, повече червения, розов, белия по-рядко, но и него го купуват. Стана много известен и търсенето наистина стана много голямо. Доволни сме и от търсенето и от това, което сме произвели“ - споделят производители на прочутия зеленчук, който се продава на крайпътния пазар при село Баничан. Според тях, старите сортова баничански кромид, са всъщност два вида-розов и червен.
„Няма разлика във вкуса, само в цвета. Червеният се използва повече за готвене, а розовият за салати“-категорични да земеделските производители, според които зеленчукът се използва и за лечение на различни здравословни неразположения.
„За да се отгледа хубав кромид, трябва хубава почва, прекопаване минимум 5-6 пъти и поливане през ден, за да има сладост кромида. Той може да се консумира в прясно, изсушено и консервирано състояние. Продава се и на плитки, защото така зеленчукът е по-траен“ - споделят още земеделските производители на прочутия баничански кромид лук.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева:
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..