Земеделски производители излизат в четвъртък на протест в центъра на Хаджидимово, заради някои неясни моменти в Наредбата за деклариране на земеделските площи, залегнала в Закона за собствеността на земеделските земи.
„До 31 юли е срокът, в който стопаните трябва да заявят дали и как, ще използват през следващата селскостопанска година земеделските си земи или ще ги дават под аренда. Да, но в момента има много стопани, които не са информирани за този Закон за ползване на земеделските земи, който е в сила от 2012 година. И аз питам-защо чак се га става ясно, че съществува такъв Закон и чак сега ни се казва, че трябва да декларираме земите си? Този Закон е лобистки и се оказва, че е по-силен от нотариалните актове, които притежаваме за земите си. Това е един от проблемите, заради който ще протестираме“ - коментира за Радио Благоевград Иван Сабахлъков, председател на Сдружение „Басма“, организатор на недоволството.
„Нека всеки, който иска да защити собствеността си, да излезе и да го направи, защото всеки, който си мисли, че е собственик на имот, след определено време ще се окаже, че не е собственик. Това му го гарантирам, защото, когато собствеността му се води на неговия пра, прадядо и когато се опита с решение, с нотариален акт да го докаже, след години ще се окаже, че не е негов. Ето аз например, не мога да докажа, че съм собственик на имот, защото не е деклариран. 10 години ми казваха, че нямам право да го деклариран и затова не го правех, сега изведнъж ми казват, защо не съм го декларирал“ - уточни още Иван Сабахлъков.
Той уточни, че другият проблем е в това, че хората, които в момента са в чужбина и решат след 31 юли, че искат догодина да работят земите си, но не са го декларирали, защото са били зад граница, няма да могат да ползват имота си следващата година.
Според Кирил Укев, директор на Областна дирекция „Земеделие и гори“ - Благоевград, „тази Наредба не е от вчера и стопаните трябва да са наясно с основните моменти в нея. Всеки стопанин, който не може лично да декларира земите си, може да направи това, чрез упълномощено лице. Става въпрос за Закона за собствеността на земеделските земи и тяхното ползване, който не е нов. Границите на ползване на масиви не търпят кой знае какви изменения, спрямо предходната година. Имотът паднал миналата година, за него може да бъде заявено участие и тази година, но ако не е бил разпределян годините назад, предполагам, че няма да има интерес и занапред да се ползва“-коментира още Кирил Укев.
Според него, стопаните трябва да подадат такива заявления, за да не попадне имотът им в така наречените „бели петна“. Ако това се случи, земеделският производител ще получи наем от ползвателя. „Регистрираните площи за подпомагане в област Благоевград са около 55 хиляди хектара, като споразуменията са около 20 хиляди. В сравнение с другите области, в нашата няма толкова много земи, определени като „бели петна“ - уточни още директорът на Областна служба „Земеделие и гори“-Благоевград.
Подробностите можете да чуете в интервютата на Биляна Славчева с Иван Сабахлъков и с Кирил Укев
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..