„Скулптурата е направена през 1987 година, за да бъде поставена на жп гарата в Благоевград и затова я нарекох „Движение“, защото символизира движещия се човек и неговите три основни състояния-когато ходи, лежи и седи“ - коментира авторът Павел Койчев.
„След решение на общинското ръководство и по волята на народа ги махат от гарата и отиват в депото в Покровник, където стоят до 1992 г. След това, те са поставени пред Галерията за чуждестранно изкуство в София, като част от експозицията на Павел Кочев, където остават 2-3 години. След това, по решение на Община Благоевград, фигуралната композиция е поставена там, където е сега, в площадното пространство между сградите на РЗИ, театъра и АУБ“ - обясниха на пресконференцията Павел Койчев, Георги Лозанов и Христина Шопова.
„Много трудно е една пластика, едни фигури, да удържат на външното пространство, т.е. пространството да не ги изяде. Според мен, това не се е случило с композицията „Движение“. Като се убедих, че ръководството на общината и обществеността нямат нищо против фигурите да останат в площадното пространство, аз реших, да изтеглим фигурите 20-25 метра напред към площада и да ги прекомпозирам“ - коментира още скулптурът Павел Койчев.
Преди броени дни е бил възстановена тоягата, която държи в ръка една от фигурите, защото от години тя е липсвала. Роди се и идеята да бъде поставена и информационна табела, която да разказва за монумента.
„Приемам преместването на фигурите „Движение“, като движение напред за Благоевград и неговото развитие“ - коментира Христина Шопова, зам.-кмет в община Благоевград.
Жителите на областния център приемат със смесени чувства преместването на композицията. Според част от тях, това е добра идея, защото така, композицията не се вижда много добре. Според други, сегашното място на монумента е добро, а и преместването му с помощта на тежки машини, би увредило наскоро реновираните плочки в площадното пространство на Благоевград.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева в звуковия файл
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..