Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Валерия Матеева: Слънчевото изгаряне е най-голямото предизвикателство за кожата през лятото

Д-р Валерия Матеева


Лятото поставя пред човешката кожа някои предизвикателства.  Хормонът на щастието се синтезира най-много, когато сме на слънце - това е времето, в което очакваме отпуските, релакса като цяло. В този контекст кожата ни е  поставена на изпитанието да бъде изложена на слънце. „Тогава освен изсушаването, до което неминуемо води слънчевата светлина, по-скоро нас ни е страх от изгаряне. Слънчевото изгаряне е това предизвикателство за кожата през лятото, което ние трябва да и помогнем по всякакъв начин да избегне. Защото когато кожата изгори, тя подава сигнал, че нещо с нея се случва и, че нейните клетки страдат. И в хода на  годините това води до стареене на кожата, и по-лошото – до доброкачествени и злокачествени новообразувания. И първото предизвикателство през лятото е да избегнем изгарянето. Кожата помни и дори след години това може да доведе до по-сериозни проблеми“ – това заяви в здравния час на Радио Благоевград –  д-р Валерия Матеева-дм, главен асистент „Кожни и венерически болести“  в УМБАЛ „Александровска“ - и национален координатор на „Евромеланома“ за България. 

СнимкаСпоред нея сериозното изгаряне повишава 2 пъти риска човек да заболее от меланом – най-злокачественият тумор на кожата. Това е риск при еднократно изгаряне. Когато обаче ежедневно се излагаме на слънце, без то да доведе до изгаряне -  кожата също помни тези часове.  Когато те станат няколко хиляди на брой,  след години в зоните на изгарянето най-напред се появяват белези на стареене. Второ -  новообразувания, които не са кожен меланом, но са други карциноми на кожата, които се лекуват относително по-лесно, но пак изискват хирургично лечение. 

Д-р Матеева подчерта, че рискът за меланом се крие в човешките гени. Ако някой в семейството е имал такъв проблем, то този човек е изложен на по-голям риск. Дали човек ще го развие или не – това зависи от външни фактори и един от тях е слънчевото изгаряне. За меланома основен рисков фактор е изгарянето. „Ние казваме, че прегледите за меланом трябва да се провеждат  1-2 пъти в годината, защото дори на следващия ден след прегледа някоя бенка да започне да се променя , да развива меланом – със сигурност тези месеци са достатъчни, за да може да се хване при следващия преглед в начален стадии. А в начален стадии заболяването е лечимо 100 процента.“- уточни д-р Матеева. Тя коментира и проявите на слънчева алергия, която най-често се появява като слънчева уртикария. При първоначалното излагане на слънце  при тези хора се появяват сърбящи надигнати лезии по кожата, които отминават спонтанно за 24 часа. С течение на времето организмът привиква и до края на лятото те вече нямат този проблем. В тези случаи е препоръчително излагането на слънце трябва да става постепенно и не в пиковите часове, за да не се стига до изгаряне.

Снимка

Специалистът от УМБАЛ „Александровска“ препоръча на слушателите да ходят на плаж рано сутрин и в следобедните часове, а в пиковите да потърсят сянката. Винаги да носят в себе си слънцезащитен крем, закупен от аптека, от лицензирана козметична марка, която е тествана дерматологично. Продуктът се нанася поне 20 минути преди излагането на слънце - каза д-р Валерия Матеева - гл. ас. в УМБАЛ „Александровска“ и национален координатор на „Евромеланома“ за България в здравния час на Радио Благоевград-БНР.

Д-р Весела Матеева можете да чуете в звуковия файл




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Баба Марта и днешният празник през погледа на децата

През месец март отбелязваме прехода от зима към пролет и събуждането на природата с връзването на мартенички. Легендата зад мартениците и Баба Марта е богата на символика, която отразява вярванията на древните и тяхната дълбока връзка с природата. Но освен тази символика съществуват и много забавни народни приказки за баба марта  и сърдития й..

публикувано на 01.03.25 в 07:50

Българи и сърби посрещат заедно 1 март

Българи и сърби ще посрещнат заедно 1 март, празника, посветен на Баба Марта и Деня на самодееца в България, с голям концерт в сръбския град Бабушница. Организатори са Пътуващо читалище "Бащино огнище", Фондация „Македония“ и Домът на културата в град Бабушница. В събитието ще участват местни самодейци и музикантите от българския оркестър..

публикувано на 28.02.25 в 15:38

Хазартната зависимост става все по-сериозен проблем и в малките населени места

Оказва се, че хазартната зависимост става все разпространена и в по-малките населени места, където игралните зали и казината „никнат като гъби“. Липсата на доходна работа и нежеланието на младите хора да работят за малко пари, са една от основните причини да се наблюдава увеличена хазартна зависимост в България, която дори на места измества..

публикувано на 28.02.25 в 15:04

Ученик от Бараково спечели голямата награда в Национален литературен конкурс

17-годишният Юлиян Димитров от кочериновското село Бараково спечели голямата награда в 11-ото издание на Националния литературен конкурс „И децата покоряват светове. Покажи, че можеш!“ . Ученикът впечатли журито със своето есе на тема "Бих се родил отново".  „…Бих се родил, за да прощавам, защото е правилно. Прошката е освобождение за самия теб...

публикувано на 28.02.25 в 11:24

Да прочетеш 229 книги за една година, когато си само на 10 години. Невероятно, но е факт…

Във времето на социалните мрежи и живот в онлайн пространството, звучи като шега четвъртокласничка от Благоевград да е прочела 229 книги, но е истина. Само можем да се усмихнем и да кажем има  и такива деца. Тя е Йоанна Терзийска на 10 години е , учи в Средно училище с изучаване на чужди езици „Свети Климент Охридски“ в областния град. А..

публикувано на 28.02.25 в 09:21

Пукльовците - екосъстезание с мисия

Започна турнето с екоигри в 7 града в страната, сред които Перник, Кюстендил и Петрич. Състезанията се  организират от платформата „Пукльовците“, която цели да стимулира директното общуване и взаимоотношения между децата. И това не къде да е, а в училища среда – там, където започва тяхното истинско социализиране. Това сподели в ефира на Радио..

публикувано на 26.02.25 в 14:50

НЕ на тормоза в училище! – „Денят на розовата фланелка“

Всяка последна сряда от февруари се отбелязва Световният ден против тормоза в училище, известен като  „Ден на розовата фланелка“. Тя символизира неприемането на тормоз и насилие в училищетo . За пръв път „Денят на розовата фланелка“ е проведен в Канада през 2007 година като протест, организиран от двама ученици – Дейвид Шепърд и Травис..

публикувано на 26.02.25 в 11:33