Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Думи при последната среща на майка и син Елена и Никола Вапцарови


На 23 юли 1942 година, в разгара на Втората световна война, състав на Софийския военно-полеви съд осъжда на смърт чрез разстрел шестима души по Закона за защита на държавата. Шестимата са: Антон Попов, Антон Иванов, Петър Богданов, Георги Минчев, Атанас Романов и поетът Никола Йонков Вапцаров, който 10 години по-късно ще получи посмъртно почетната  „Международна награда за мир“. 

Смъртната присъда е обявена преди обед на 23 юли. В 17:30 часа, през двойна решетка в затвора е последната среща на майка и син Елена и Никола Вапцарови. 

"От тебе, мамо, искам утре на гроба ми да донесеш един голем букет. Вместо жито по обичая, ти ще направиш един хубав обед, ще го носиш на моите другари в затвора. Нема да плачеш!" - това са последните думи на Никола към майка му. "Кураж, Никола!" - отвръща му тя.

Присъдата е изпълнена още същия ден вечерта, малко след 21 часа, на Гарнизонното стрелбище в София. Никола Вапцаров тогава е само на 32 години.

Днес името на Вапцаров носят много организации, училища, читалища и други.

Стихотворенията му са преведени на над 90 езика.

Документален запис на майката Елена Вапцарова със спомен за последната среща преди разстрела, чуйте в звуковия файл





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Картини върху коприна

В рубриката „Старите нови занаяти“ по традиция представяме творци, които използват креативността си и дарбите, за да възродят и дадат нов облик на стар занаят. В миналото техниката на рисуването върху коприна се е наричало батик и започва още в Китай. След това тази техника се пренася в Япония, Централна Азия, Средният Изток и Индия – това е..

публикувано на 13.11.24 в 14:32

Може ли Шекспир да ни говори смислено в наши дни?

Може ли Шекспир да ни говори смислено в наши дни, така че да го разберем и по-често да посягаме към неговите текстове? Оказва се, че е възможно и точно това ни доказват студентите от Катедрата по германистика и романистика в ЮЗУ „Неофит Рилски“. Ивана Стойчева, София Лазарова, Димитър Ников и техните преподаватели д-р Елена Калъпсъзова и д-р Яна..

публикувано на 13.11.24 в 11:46
Д-р Пламен Димитров

Негласуващите в България: активната сила, която политиците пропускат

Д-р Пламен Димитров, психолог и изследовател, представи задълбочен поглед към профила на негласуващите български граждани. Според тематично и многопластово изследване, проведено от екип психолози сред над 1200 души, една четвърт от негласуващите са успешни и социално активни личности. Какво ги отблъсква и какви са възможностите за мобилизиране на тази..

публикувано на 13.11.24 в 10:26
Румен Гълъбинов

Финансови стратегии след изборите: постижим ли е дефицит от 3%

Проектът за бюджет 2025 – какви мерки предвижда правителството за постигане на дефицит от 3% и как ще се отразят те на икономиката и ежедневието ни? От увеличението на осигуровките и възможността за връщане на стандартния ДДС, до новите данъци върху свръхпечалбите на банките – какви са плюсовете и минусите на тези предложения? Коментар по тези въпроси..

публикувано на 13.11.24 в 10:19

Младежки център – Благоевград: В действие за младите хора

Екипът на Младежки център – Благоевград гостува в предаването „По първи петли“ на Радио Благоевград. Водещата Мариана Попова проведе разговор с трима ключови представители на центъра – Адриана Кръстева, управител на центъра, Ангелина Граховска, младежки работник, и Денис Никифоров, психолог. Темата на срещата беше дейността на Младежки център –..

публикувано на 13.11.24 в 10:13

Д-р Първан Дангов: Търси се решение на финансовите проблеми

Търси се решение на финансовите проблеми, в момента немалко общини в страната имат сериозни финансови проблеми. Имат задължения към вече изтеглени заеми, с плащанията по отношение на справянето с проблемите на обработката на битовите отпадъци в общините или пък с водоснабдяването при сушата в последните месеци. Община Дупница не прави..

публикувано на 13.11.24 в 09:50

Кюстендилският зелник – сред предложенията за „Живите човешки съкровища – България“

От 2008 година Народното читалище "Съгласие 2007"- село Жабокрът организира празник на зелника . „ Идват много хора от общината, от цялата страна,  от Македония, Сърбия. Празникът ни става все по-голям и по-хубав “, разказа за Радио Благоевград Милена Стоименова, председател на читалището. Това е един от аргументите, читалището да предложи..

публикувано на 12.11.24 в 13:21