Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р Роман Пепович: Протестите не помагат за справяне с африканската чума по свинете


Протестите не помагат за справяне с африканската чума по свинете“ – това заяви в интервю за Радио Благоевград гл. ас. д-р Роман Пепович, преподавател в Катедра „Инфекциозна патология, хигиена, технология и контрол на храните от животински произход“ при Лесотехническия университет в София. 

Роман ПеповичСпоред него диагностиката на африканската чума по свинете е достатъчно надеждна у нас. Тези проби се  препотвърждават в Европейската лаборатория, която се намира близо до испанската столица Мадрид и хората нямат право на съмнения по отношение на лабораторните резултати. Специалистът обясни и начина на взимане на проби от живи, но със съмнение за заболяване животни, както и от  трупове. Много съществен за коректното диагностициране на заболяването  е моментът при взимането на проба – каква проба ще се вземе и кога. „При висока термична обработка – над 60 градуса, в рамките на няколко минути, до половин час, вирусът се убива. Месото, претърпяло нужната термична обработка, не е опасно за консумация от хората. Заболяването е опасно само и единствено за свинете. До момента няма данни заболяването да е опасно за хората. Но бих казал, че хората са опасни за свинете – поради механичното разпространение и със своето несъдействие могат да разпространят вируса“ – каза специалистът по инфекциозна патология. Той посочи, че в осоленото месо вирусът може да оцелее до 180 дни, а в изсушено – до около 300 дни, замразеното месо го консервира с години, а охладеното – до около 100 дни, в карантия  – също близо 100 дни. Вирусът обаче не предизвиква клинична симптоматика при хората. Дребните стопанства или отглеждането на свине в т.нар. „заден двор“ не отговарят на изискванията по Наредба 44  за ветеринарно-медицинските изисквания към животновъдните обекти.

Д-р Роман Пепович подчерта, че  не трябва да позволяваме в страната ни африканската чума по свинете да придобие природна огнищност, особено при дивите свине и обясни защо. „В света няма официално лицензирана ваксина, която да е доказала своята надеждност и ефективност. Проблемът в създаването на такава ваксина е много сложен и комплексен. Тук има 24 генотипа. Не трябва да се забравя, че самият  вирус има имуно-супресивни възможности. След време сигурно ще се разработи такава ваксина, но тя не е панацея. С  ваксинацията не може да се предотврати инфектирането на животните, само ще се подтисне клиничната изява, след което трябва да се предприемат други мерки“ – каза преподавателят по инфекциозна патология в Лесотехническия университет д-р Пепович и призова хората да заявят нужната съпричастност, както и да оказват съдействие на ветеринарните лекари.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пайдея – нетрадиционно арт събитие в Сандански

Археологическият музей в Сандански дава пространство и събира в своеобразен пърформанс творците от Фондация „Леб и вино“ и дамата на рока Милена Славова.  Концерт, изложба и дискусия на тема: „Как да разбираме модерното изкуство…?“, организират от фондацията. „… за втори път ще се срещнем с идеята да споделим поднесеното гурме от изкуства,..

публикувано на 07.11.24 в 16:14

Иван Цонков е учител - будител - вдъхновител

Преподавателят по музика в 144-то Средно училище "Народни будители" в София Иван Цонков стана Учител - Будител - Вдъхновител. Той е роден в Благоевград, син на известната солистка на ансамбъл „Пирин“ Стойка Германова. Иван Цонков завършва Консерваторията „Панчо Владигеров” в София. Учи „Мениджмънт на музикалното изкуство” в Милано – Италия...

публикувано на 06.11.24 в 12:29

В III ОУ „Гоце Делчев” в Петрич - без телефони в клас

От първия учебен ден  в III ОУ „Гоце Делчев” в Петрич използването на телефони е забранено. Идеята се заражда през миналата учебна година, когато ограничението е въведено в един от класовете. Учителите веднага виждат положителната промяна и решават на първия педагогически съвет преди започване на годината да обсъдят идеята. Така, със съдействието..

публикувано на 06.11.24 в 12:04

Ученици от ПМГ в Кюстендил правят авторски филми за туризма в родния край

Единадесетокласници от ПМГ „Проф. Емануил Иванов”  в Кюстендил правят авторски филми за забележителностите в Югозападен регион. С филмите Гуидо Галени, Виктор Валентинов, Иво Джермански и Георги Ценев искат да покажат не само красотите на родината по един по-интересен начин, но и да останат за поколенията напред. „Идеята дойде от нашия..

публикувано на 06.11.24 в 11:52

Патронен празник на килийното училище „Свети Пимен Зографски“ в село Габрово

Над 100 души се събраха  на патронния празник тази неделя на килийното училище „Свети Пимен Зографски“ в благоевградското село Габрово. Кметът Борислав Ханджийски показа автентичен документ от 1378 г. Копие на документа беше представен и изложен в килийното училище. Документът е открит в Рилския манастир. Ханджийски обясни, че след 6..

публикувано на 06.11.24 в 10:49

Във вътрешното министерство има служители, които извършват противозаконни действия

Във вътрешното министерство има и служители, които извършват противозаконни действия. Това са думи на бившия министър на вътрешните работи проф. Веселин Вучков. За него не са голяма изненада разкритията за противозаконни действия в Районните управления на МВР  в градовете Петрич и Сандански. Той припомни, че през 2007- ма година в МВР е..

публикувано на 06.11.24 в 10:24
Надежда Захариева

Надежда Захариева на 80 години: Мили хора, не губете дух!

Това е тя! Родена е на 3 ноември 1944 г. в село Радово, Трънско. Завършила е френска филология. 35 г. е съпруга и личен асистент на поета Дамян Дамянов, с когото имат 3 деца. Някои от най-популярните песни в българската музика са по нейни стихове, тя е поетесата Надежда Захариева. Любимата българска поетеса отпразнува своя рожден ден в Сандански и..

публикувано на 06.11.24 в 10:09