Тази нощ депутатите в британския парламент предприеха първата стъпка към приемането на законопроект за блокиране на Брекзит без сделка. Те гласуваха за изземване на дневния ред на правителството в Камарата на общините, за да започнат обсъждане на законопроекта. Очакванията са, че след обсъждането законопроектът ще бъде гласуван, тъй като 17 депутати от Консервативната партия на Борис Джонсън със сигурност ще го подкрепят, съобщава БНР.
Вестник „Гардиън“ коментира тези дни, че ЕС обмисля да категоризира „Брекзит без сделка“ като голямо природно бедствие – подобно на природните катаклизми, което би довело до отпускането на извънредни средства на най-засегнатите държави-членки.
Раздялата на Великобритания с Европейския съюз в повечето случаи изглежда неразбираемо. За някои експерти процесът е познат като Brexit – наименованието произлиза от термина Грексит. Той пък бе въведен от икономисти, когато преди години изглеждаше, че изпадналата във финансов колапс Гърция ще излезе от Еврозоната през 2012 година. Гърция обаче не напусна общността (и в двата случая наименованието се образува от първите букви на имета на страната, с добавка Exit: изход).
Друг е резултатът на Острова – Великобритания напуска ЕС след референдум през 2016 г.
Т.нар. „развод“ на този етап е предвиден да се случи на 31 октомври.
Какво на практика означава „Брекзит“ и как ще се отрази на българските имигранти излизането на Обединеното Кралство от ЕС – в следобедния блок на Радио Благоевград на 3 септември пред водещата, Бойка Браткова, макроикономистът и преподавател в ЮЗУ, проф. Ганчо Ганчев направи анализ на ситуацията.
Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..