„Законопроектът, предвиждащ забраната на фермите за ценни кожи в страната от 1 януари 2021 г., вече е внесен в Парламента. Това е най-важната крачка, но предстоят още много усилия, докато се случи наистина забраната“ – съобщи за Радио Благоевград Петя Алтимирска, председател на Инициативния комитет на Национална гражданската инициатива за забрана добива на ценни кожи в България и председател на УС на Сдружение "Кампании и активизъм за животните в индустрията" - КАЖИ.
Предложението е за изменение на Закона за ветеринарномедицинската дейност и е внесено в Народното събрание миналия петък, подписано е от 13 народни представители.
„Според дефиницията по Законопроекта, ценни кожи, това са кожи от животни, които се отглеждат и развъждат с цел, производство на кожи с козина и които не се използват за консумация от човека. Тази дефиниция кореспондира с много други дефиниции в европейското законодателство, но до момента у нас няма такава дефиниция“-уточни Петя Алтимирска. Тя коментира факта, че много хора вече разбират, че в съвременния живот нямаме нужда от този продукт, който се използва най- вече за мода и суета. Много важен е и другият аргумент, а именно, че тенденциите в законодателството, които възпират такива жестоки практики към животните, ще се отразят много позитивно на обществения морал, т.е. те имат и възпитателен характер.
„Най-напред, Законопроектът ще бъде разгледан в двете Комисии – по земеделие и храни и по взаимодействие с неправителствените организации. Засега не е включена Комисията по околната среда, което се надяваме да се случи. След това, текстовете трябва да минат на първо четене в пленарна зала, а след това и на второ четене. Но битката ще бъде в Комисиите“ – категорична е Петя Алтимирска.
Според нея, „навсякъде по света и в цяла Европа, тенденцията е такава-върви се към закриване на тази индустрия“.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска - >
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..