Създаването на два центъра за подкрепа на социални предприемачи в гръцката община Терми и в българската Благоевград, както и на уеб-платформа, която служи за електронен център за подкрепа, са част от резултатите по проекта.
„Освен това, бяха изработени три наръчника за това, как да се насърчава социалното предприемачество, имаме два рисърча за хранително-вкусовата промишленост и земеделието, както и един рисърч за влиянието на социалното предприемачество върху съответните сектори.“ – коментира на срещата Славина Георгиева, мениджър проекти в Сдружение „Юни партнърс“, един от партньорите в проекта.
„Създадената уеб-платформа е онлайн версия на двата центъра за социално предприемачество, които бяха открити в двата града – Благоевград и Терми, Гърция. Платформата е напълно безплатна и съдържа три курса на обучение. Тя дава информация за създаването и успешното управление на едно социално предприятие.“ – уточни Десислава Данчова, от Сдружение „Юни партнърс“.
„Основната цел при изграждането на Центровете за подкрепа е да се информират гражданите за действията по проекта, за възможностите за развитие на социалното предприемачество и социалната икономика като цяло.“ – допълни Продромос Вадрацикас, представител на гръцката община Терми.
Наставничеството и изработването на бизнес планове са част от основните дейности по проекта, в рамките на който са били наставлявани общо 40 безработни лица от Гърция и България.
„В края на обучителното наставничество, всеки преминал бучението, трябва да оформи своя собствена идея за социално предприемачество, която в последствие да се развие като бизнес план. Всъщност, това е и основната цел, да се подпомогнат безработни лица от трансграничния регион да започнат дейност по социалното предприемачество, като им се предоставят необходимите знания за това“ – коментира Георги Бойков от Сдружението на Югозападните общини.
Подробностите можете да чуете в репортажа на Биляна Славчева
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..