Това е едно от значимите събития в района през годината, в които се включват много хора от целия Югозапад. Сборният пункт е паркинга пред Национален парк-музей „Самуилова крепост“, където от 9 до 9.30ч., ще се събират всички участници в похода. Ще има кратък инструктаж на ръководителите на ученическите групи, след това се тръгва по тематичния маршрут „Пътят на Самуиловите воини“ до местността „Гергевче“, която е над село Ключ, в което ще завърши похода. Село Ключ е свързано историята на цар Самуил и миналата година там се е получил прекрасен празник. Тази година, отново се организира празнична програма за всички участници в похода.
„Усещането е невероятно! За да можем да усетим тази гордост българска, наистина трябва да извървим този маршрут. Това е реално една малка част от земите, в които е управлявал Самуил, но е част пълна с история. Много са нещата, които са се случвали в българската история и за съжаление, Самуиловата битка е трагично събитие, което трогва и най-малките. Така, ние успяваме да върнем децата 1000 години назад във времето, да вървим смирено по този път, дори, усещаме болката, която са изпитвали войните и в същото време, до последния дъх са се борили за нашата свобода и независимост“ – коментира за Радио Благоевград Гергана Сандъкчиева, ръководител на сдружението „Млад планинар“ в Петрич и организатор на 6-тият Национален туристически поход „По стъпките на Самуиловите воини“.
Ако първата година в похода са участвали само 35 участника, втората около 150, след това 300, то миналата година, пътя на Самуиловите воини са извървели 640 родолюбиви българи.
„Отсечката е 5-километрова, маршрутът е лесен, а гледката невероятна. Дано и времето бъде с нас, за да се случи този прекрасен празник“ – допълни Гергана Сандъкчиева.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Гергана Сандъкчиева, в "галерията" можете да видите снимки
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..