Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р М. Баймакова: При Ку-треската основен източник и резервоар на инфекцията са животните

Д-р Магдалена Баймакова


„Ку-треската е инфекциозно заболяване, което не трябва да се подценява. Има 2 форми на протичане – остра и хронична. Причинителят е бактерия, която се среща при инфектирани животни – най-често кози, овце, говеда. Инфектираните животни отделят патогена чрез изпражнения, урина, по време на раждане – околоплодна течност, плацента. Млечните продукти съдържат този микроорганизъм и попадайки в околната среда са в състояние да инфектират хората“ – това заяви в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор“ д-р Магдалена Баймакова, гл. ас. в Катедра „Инфекциозни болести“ във ВМА-София. Тя уточни, че заразяването  става основно чрез вдишване на прахови частици, съдържащи урина, околоплодна течност, плацента. В този смисъл в рисковата група попадат хора, които са в контакт с животни и имат домашни стопанства.  Друга възможна причина е заразеното мляко и млечни продукти от боледуващи животни и консумацията на мляко, което не е пастьоризирано. Макар и рядко, кърлежите също могат да бъдат източник на заразата с ку треска.

  В случаите, когато има остра инфекция симптомите са висока температура, главоболие, гадене, повръщане, диария. При други пациенти е възможна пневмония, хепатит. В случаите, когато има усложняване на болестта е налице ендокардит, което е доста сериозно заболяване и  изисква дълго и продължително антибиотично лечение, строг контрол, тъй като става животозастрашаващо.

  „Диагностиката не е лесна, тъй като симптомите не са специфични. Правят се кръвни тестове, проследяват се резултатите в динамика, изисква се специфичен метод, който е трудоемък и на малко места в страната се прави такъв тест“ – каза д-р Баймакова.

  В България е регистрирана епидемия от ку треска през 2004 година с 267 заболели. Под активно наблюдение са бременните жени и хора със сърдечно-съдови заболявания, при които може да се очаква заболяването да стане хронично.

  Като превантивна мярка д-р Баймакова препоръча да се консумира само термично обработено мляко, да се избягват  по-меките и по-неузрели сирена, особено от бременните жени, както и пряк контакт с животни във фермите. При продължаваща температура, неясна пневмония и хепатит да се потърси мнението на специалист по инфекциозни болести.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Студенти разработиха проекти за възстановяване на парк „Хисарлъка“ на Кюстендил

Първокурсници от Университета по архитектура, строителство и геодезия по време на лятната си практика проучиха парк „Хисарлъка“ и разгледаха интересни обекти в Кюстендил, обследваха различни територии с потенциал, но и с проблеми вследствие на тяхното неподдържане през последните години. Учебната практика бе по предмета „Основи на архитектурното..

публикувано на 19.07.24 в 11:16

Община Самоков ще присъди стипендии на ученици и студенти

До 31 юли ученици и студенти с отличен успех и постижения в различни научни области могат да кандидатстват за стипендия от Община Самоков. За поредна година общината ще присъди 9 стипендии в подкрепа на даровити ученици от 8-ми до 12-ти клас и студенти, които се развиват успешно в областите природо-математически науки; хуманитарни науки;..

публикувано на 18.07.24 в 15:10

ПП-ДБ готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство

Парламентарната група на "Продължаваме Промяната - Демократична България" обяви на брифинг в парламента, че са готови да върнат втория мандат за съставяне на правителство неизпълнен. Решението дойде след срещи с представителите на другите парламентарни групи, които отказаха да подкрепят предложената от коалицията декларация за антикорупционно..

публикувано на 18.07.24 в 11:40

Александър Томов–син получи награда от международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“

Награда за своя филм „Господ е мой пастир“ получи възпитаникът на ЮЗУ „Н. Рилски“ Благоевград Александър Томов-син. Наградата е за най-добър късометражен студентски филм. Лентата, с участието на актьора Калин Врачански, участва в тазгодишното издание на международния фестивал „GOLDEN FEMI FILM FESTIVAL 2024“. „Според мен Александър Томов в..

публикувано на 18.07.24 в 10:55

Добра реколта от мед добиват вече пчеларите

С месец по-рано от обичайното, пчеларите започнаха да добиват мед още от началото на месец юли. Така е и в Благоевградско. Според дългогодишния пчелар Стойо Мудев, това се дължи на времето, което тази година върви с месец напред. Неговият пчелин се намира в Балкана, под курорта „Бодрост“ край Благоевград, в местността „Славово“. Други години..

публикувано на 17.07.24 в 15:20

Горещите вълни стават все по-чести, продължителни, интензивни и екстремни

15, 16 и 17 юли в народната традиция се наричат горещници . За най-опасен се смята третият горещник, посветен на св. Марина, наричана още св. Марина Огнена, но и трите са наречени за предпазване от огън. Вярвало се, че огънят слиза от небето и който не празнува горещниците ще пострада от огън, в каквато и да било форма. „ Горещниците са в..

публикувано на 15.07.24 в 10:30

Венцислав Венев: Елате на първия Национален туристически фестивал

От 19 до 21 юли 2024 година на емблематичната за българския планински туризъм „Меча Поляна“  в подножието на връх Мальовица ще се проведе първото издание на Националния туристически фестивал. Организатор е Българският туристически съюз  с подкрепата на Община Самоков, Националния парк ”Рила”, Министерството на спорта и курортния комплекс..

публикувано на 15.07.24 в 10:12