Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Иван Стоянов, невролог в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда: При инсулт най-важен е т.нар. „златен час“

29 октомври е Световен ден за борба с инсулта. Мозъчно-съдовите заболявания са водеща причина за заболеваемост и смъртност в целия свят. България е на едно от първите места в тази нелицеприятна статистика.


Исхемичният мозъчен инсулт е социално-значимо и широко разпространено заболяване, в категорията е на острите и спешни състояния. По своята същност представлява нарушение на мозъчното кръвообращение, заради запушен кръвоносен съд от тромб, ембол, или атеросклеротична плака. Това води до намален кръвоток в съответния участък от мозъка, възникване на неврологични симптоми, които са следствие на недоброто кръвоснабдяване с кислород и глюкоза. Така се стига до поражение на мозъчната тъкан“ – това заяви в здравния час на Радио Благоевград д-р Иван Стоянов-невролог в Клиниката по неврология на Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда-София. Според него исхемичният инсулт се дължи на запушване при 80 процента от случаите, при хеморагичния /мозъчен кръвоизлив/, процентът е около 20. Според регистрите на НЗОК около 35 000 българи всяка година са покосени от инсулт. Д-р Стоянов акцентира върху съществените фактори, които рискови. Той ги определи като външни и вътрешни. Външните са тютюнопушене, намалена физическа активност, нездравословно хранене. Към вътрешните най-често се отнасят артериалната хипертония, захарния диабет, високите нива на холестерол, сърдечно-съдовите заболявания.

Първите симптоми настъпват остро. Изтръпване на ръка, крак, най-често в едната половина на тялото. Възможни са други симптоми – нарушено зрение, двойно виждане, нарушение в равновесието, говора, както и на гълтателните функции. Когато има нарушаване на съзнанието, това е белег за остро и тежко състояние. При инсулт много важен е т.нар. „златен час“. При констатирането на тези неврологични симптоми трябва незабавно да се потърси спешна помощ, или близките да транспортират болния до най-близкото лечебно заведение. Колкото по-бързо, толкова по-голям е шанса да се предотврати тежкото инвалидизиране“ – подчерта д-р Стоянов. По отношение методите на лечение неврологът каза, че до 4-тия час от настъпване на състоянието може да се приложи тромболитично лечение, което е свързано с инжектиране на специално вещество, което разгражда тромба, причинил инсулта.

По отношение профилактиката най-важни са факторите, които зависят от нас – редовни физически упражнения, намаляване на наднорменото тегло, тютюнопушенето, алкохола. Много важно е да се регулира артериалното налягане, особено при младите хора, които неглижират проблема, консултации с кардиолог, когато това е необходимо. Пациентите да са запознати с ранните симптоми, за да реагират бързо“- препоръча д-р Иван Стоянов, невролог в Клиниката по неврология в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда.


Клиниката по неврология в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда е носител на международната Диамантена награда от европейската инициатива ANGELS в организацията и лечението на исхемичен мозъчен инсулт в острата му фаза. Ръководенията от проф. Иван Стайков екип успява да приложи златния стандарт –тромболитично лечение за „стопяване“ на тромбите, причинили инсулта при над 25% от пациентите. Изключителен успех в организацията на лечението е постижението от средно 39 минути време от приемане на пациента в болницата до започване на лечението за възстановяване проходимостта на засегнатите мозъчни съдове.

Чуйте разговорът на Лалка Радкова с д-р Иван Стоянов:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Богдан Милчев: Промените в закона не дадоха резултати

Промените в закона не дадоха резултати досега -  това показват данните, изнесени от Института за пътна безопасност. Институтът извърши анкетно проучване за влиянието върху безопасното движение по пътищата при използването на технически средства. Анкетирани са 192-ма българи в Северозападна България. Според  86% от анкетираните основният фокус на..

публикувано на 18.10.24 в 16:36

Когато пънкът беше млад

Назад във времето, някъде  в началото на 80-те години на миналия век, в епохата на късния социализъм, в град Кюстендил, в едно пространство наречено „СтайчЕто“ няколко приятели слушат чужди радиостанции. Там, в онези по-неприветливи времена за свободолюбивите младежи, докато слушат тайно забранените от официалните власти радио честоти, се..

публикувано на 18.10.24 в 15:24

„Да спасим една гора лист по лист“ в ПГИ в Благоевград

Мащабна акция  по събиране на хартия за рециклиране организираха днес ученици и учители от ПГИ „Иван Илиев“ в Благоевград. В инициативата се включиха и родители. Целта е младите хора да живеят отговорно, да рециклират, да съхраняват природата и да опазват околната среда. С това екосъбитие започват проявите, свързани с отбелязването на  75 години..

публикувано на 18.10.24 в 14:36

Магазин за вещици и още нещо…

В света на приказките – на феи, вещици, метли и шапки, там ни пренасят екип от дългогодишни приятели, съидейници, художник и музикант - Мадлен и Моисей. Имало едно време…, така започва всяка история, като някъде по средата главните герои са осенени от гениална идея, от която, вместо да им поникнат крила, в този случай, се появяват летящи..

публикувано на 18.10.24 в 12:59

Хатидже Сирачка: Всички сме „В скута на времето“

Хатидже Сирачка е на 46 години, майка на две деца и баба. Родом е от якорудското село Черна Места, но е учила в Белица, където среща и любовта, в лицето на своя съпруг и остава там със семейството си. Имала е собствен бизнес, после е работила като рецепционист, но писането винаги е било неразделна част от живота й. Така се стига и до издаването на..

публикувано на 18.10.24 в 12:23
Снимка: Кети Тренчева

Георги Касапинов: Вярата е единственото, което ни обединява да си помагаме в трудните моменти

Доброволци обединиха усилията си и обновиха емблематичната за Банско камбанария на църквата „Света Троица“. С доброволен труд и безвъзмездни дарения, само за три дни, те смениха вече разпадналите се керемиди на 30-метровата кула, които не са подменяни от 1994 година насам. Екипът от доброволци, воден от иконом Георги Касапинов, успешно..

публикувано на 18.10.24 в 12:01

Стартира програмата „Дигитални деца“

Рекордни близо 300 хиляди сигнала за онлайн злоупотреби над деца е обработил Националният център за безопасен интернет за периода януари-септември 2024 г. „ За съжаление, основна част от сигналите са свързани със сексуална онлайн експлоатация и изнудване на деца. Имаме сигнали за финансови измами и на двете линии, които управляваме –..

публикувано на 18.10.24 в 11:43