За традициите в българската текстилна индустрия акцентирахме в следобедния блок на Радио Благоевград на 29 октомври.
Този сектор от леката промишленост е с изключително значение за развитието на родната икономиката като цяло. С доказано място в световното стопанство в миналото, и в криза в настоящето.
В края на миналата седмица Благоевград бе домакин на научен форум, разискващ проблемите бранша.
Националната конференция „Традиции и иновации в текстила и облеклото“ бе организирана от Научно-техническия съюз по текстил, облекло и кожи. И не без сериозното съдействие на висшите училища в България, със специалности в областта на модната, шевната и текстилната индустрия.
Домакин на форума бе ЮЗУ „Неофит Рилски“.
За обучението на кадри в средното образование водещата, Бойка Браткова, разговаря с преподавателя в първото на Балканите Професионално училище по текстил „Добри Желязков“, Лъчезар Василев от Сливен.
Периодът от 1947 г. до 1994 г. може да се оцени, като най-добрият в развитието на българската текстилна промишленост.
В началото на 50-те години на миналия век се полагат основите на промишленото развитие на ленено-конопения текстил в страната.
Текстилната промишленост става един от водещите отрасли, като обемът на производство се увеличава близо два пъти.
През 1990 г. относителният дял на текстилната и трикотажна промишленост представлява 5,5 %, а на шивашката 1,6 % от обема на цялата промишлена продукция в България.В тези браншове са заети около 200 хил. души.
Обезпечаването с образован човешки ресурс и осигуряването на добра материална база е една от стъпките България да си върне славата на европейски текстилен център - мнението е на ръководителя на Катедра „Изкуства“ във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, доц. Капка Манасиева.
Текстилната промишленост е един от малкото икономически сектори, в които производственият процес, от памука до готовата продукция, е неразривно свързан. А базирането на отделните производствени звена може да бъде в различни точки на света. Това подчерта председателят на Научно – техническия съюз по текстил, облекло и кожа, доц. Ивелин Рахнев.
И акцентира за възможностите България да възвърне славата си на индустриална сила в текстилната промишленост.
Кати, Мити, Петя, Калина и Никол, малките журналисти от школата по журналистика и медийно отразяване към Центъра за личностно и творческо развитие на децата в Благоевград бяха гости в предаването „Неделя у дома“, където разказаха какво е за тях журналистиката. „Мен ме влече телевизията, защото искам да ме видят всички. Целият свят“, сподели..
Музейна работилница, посветена на Баба Марта, отваря врати от 24 до 27 февруари в красивата сграда на Историческия музей в Петрич. Инициативата се провежда за втора поредна година, очаква се интересът към нея да бъде още по-голям от миналогодишния, тъй като заложените дейности в работилницата ще бъдат надградени. „Ще посрещнем дечицата с..
Срещата между САЩ и Русия в Рияд беше „огромен успех за руската администрация“, коментира в предаването „Събития и личности“ евродепутатът от ГЕРБ/СДС и ЕНП Илия Лазаров. Според него Вашингтон на практика сам е предложил размразяване на отношенията, без Москва да полага сериозни усилия за това. „Предтекстът е, че трябва да се сложи край на войната,..
Бюджетът не е просто финансов документ и закон – той отразява приоритетите на управляващите и посоката, в която ще се развива държавата. Въпреки това, все още не виждаме ясно очертани политики и дългосрочна визия на кабинета "Желязков". Това коментира в предаването "Събития и личности" бившият депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“..
Проектът на Бюджет 2025 породи сериозни дебати относно неговото влияние върху социалната политика, икономиката и гражданските свободи. Политологът и бивш народен представител Калоян Методиев, анализира параметрите на бюджета и предупреди за тревожни тенденции в управлението на страната. Според него, България се намира в момент, в който се прави опит за..
Какви тайни крие древната тракийска цивилизация? Какво ни разкриват следите, оставени от този народ? На тези и много други въпроси отговаря новата книга „Траките – какво трябва да знаете?“, създадена от екип от изтъкнати български учени. В интервю за Радио Благоевград доц. д-р Тодор Чобанов, един от авторите на изданието, разказа за значението на..
България завърши успешно представянето си на международното специализирано изложение Lisbon Food Affair (LFA) - най-големият хранителен панаир в Португалия, който събра повече от 200 компании и над 500 бранда в направленията „Храни и напитки“, „Хорека“ и „Технологии“ в Лисабон. Събитието отбеляза три дни на интензивни търговски разговори и..