Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Къде остана българската текстилна индустрия

vezmo

За традициите в българската текстилна индустрия акцентирахме в следобедния блок на Радио Благоевград на 29 октомври.

Този сектор от леката промишленост е с изключително значение за развитието на родната икономиката като цяло. С доказано място в световното стопанство в миналото, и в криза в настоящето.

В края на миналата седмица Благоевград бе домакин на научен форум, разискващ проблемите бранша.

Националната конференция „Традиции и иновации в текстила и облеклото“ бе организирана от  Научно-техническия съюз по текстил, облекло и кожи. И не без сериозното съдействие на висшите училища в България, със специалности в областта на модната, шевната и текстилната индустрия.

Домакин на форума бе ЮЗУ „Неофит Рилски“.

За обучението на кадри в средното образование водещата, Бойка Браткова, разговаря с преподавателя в първото на Балканите Професионално училище по текстил „Добри Желязков“, Лъчезар Василев от Сливен.

Периодът от 1947 г. до 1994 г. може да се оцени, като най-добрият в развитието на българската текстилна промишленост.

В началото на 50-те години на миналия век се полагат основите на промишленото развитие на ленено-конопения текстил в страната.

Текстилната промишленост става един от водещите отрасли, като обемът на производство се увеличава близо два пъти.

През 1990 г. относителният дял на текстилната и трикотажна промишленост представлява 5,5 %, а на шивашката 1,6 % от обема на цялата промишлена продукция в България.В тези браншове са заети около 200 хил. души.

Обезпечаването с образован човешки ресурс и осигуряването на добра материална база е една от стъпките България да си върне славата на европейски текстилен център - мнението е на ръководителя на Катедра „Изкуства“ във Варненския свободен университет „Черноризец Храбър“, доц. Капка Манасиева.

Текстилната промишленост е един от малкото икономически сектори, в които производственият процес, от памука до готовата продукция, е неразривно свързан. А базирането на отделните производствени звена може да бъде в различни точки на света. Това подчерта председателят на Научно – техническия съюз по текстил, облекло и кожа, доц. Ивелин Рахнев.

И акцентира за възможностите България да възвърне славата си на индустриална сила в текстилната промишленост. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Горещите вълни стават все по-чести, продължителни, интензивни и екстремни

15, 16 и 17 юли в народната традиция се наричат горещници . За най-опасен се смята третият горещник, посветен на св. Марина, наричана още св. Марина Огнена, но и трите са наречени за предпазване от огън. Вярвало се, че огънят слиза от небето и който не празнува горещниците ще пострада от огън, в каквато и да било форма. „ Горещниците са в..

публикувано на 15.07.24 в 10:30

Венцислав Венев: Елате на първия Национален туристически фестивал

От 19 до 21 юли 2024 година на емблематичната за българския планински туризъм „Меча Поляна“  в подножието на връх Мальовица ще се проведе първото издание на Националния туристически фестивал. Организатор е Българският туристически съюз  с подкрепата на Община Самоков, Националния парк ”Рила”, Министерството на спорта и курортния комплекс..

публикувано на 15.07.24 в 10:12

За 7 месеца в село Бураново: Здравен пункт, социална кухня, интерес от чужди инвеститори

Инвеститори от Обединеното кралство искат да купят училището, пансиона и киносалона в малкото кочериновско село Бураново, където населението е 150 души. Англичаните разбрали за селото от  гурбетчии от Бураново. Искат да покрият стадиона с изкуствена трева, с осветление и сонди. Училището ще стане хотел, а пансионът – ресторант. Направило им..

публикувано на 12.07.24 в 12:53

Николета Иванова: Един творец, който черпи вдъхновение от природата в Раненци

Тя е млад творец от Варна, избрала да отгледа децата си в кюстендилското село Раненци, вместо в морската столица на България. Обича да шие дрехи от естествени материи, които оцветява с природни багрила. Превърнала е старата плевня в свое творческо ателие, където посреща гости и съмишленици. Николета Иванова създава фейсбук страница „Живите места в..

публикувано на 12.07.24 в 12:32

Ахмед Вранчев: ДПС ще се върне към нормалността, принципите и ценностите си

До късно снощи продължиха заседанията на общинските съвети на ДПС в знакови общини на Благоевградска област. Колективните органи по места са приели декларации в подкрепа на призива на почетния председател на партията Ахмед Доган.  Вчера преди обед народният представител Ахмед Вранчев депозира заявление в парламента, че напуска групата на..

публикувано на 12.07.24 в 11:13

Какви ще бъдат приоритетите на новата група в ЕП - "Европа на суверенните нации"

Евродепутатът от "Възраждане" Петър Волгин, който до скоро бе водещ на предаването "Политически Некоректно" по БНР, става говорител на нова парламентарна група - "Европа на суверенните нации".  Това стана ясно през седмицата от публикация на лидера на "Възраждане" Костадин Костадинов във Фейсбук.  Костадинов пише още, че 25 евродепутати от 8 държави..

публикувано на 12.07.24 в 11:09

“В сърцето на Граово” се събират животновъди и производители от цялата страна

В края на седмицата ще се проведе Шестото издание на Църногорския събор “В сърцето на Граово”. На поляните край манастира над брезнишкото село Гигинци ще бъде представена над 20-часова фолклорна програма. Предвидени са много изненади за гостите, срещи, ателиета, фермерски пазари, на които ще бъде показано всичко най-добро от труда на животновъдите..

публикувано на 11.07.24 в 10:31