Днешното младо българско поколение няма как да познава същността на режима на Тодор Живков и за това поколение датата 10-ти ноември 1989 година на практика няма никакво значение. Тогава на пленум на ЦК на БКП Тодор Живков подава своята оставка като генерален секретар на ЦК на БКП и като председател на Държавния съвет. На власт идва вътрешната реформаторска опозиция в БКП, начело с Петър Младенов и Андрей Луканов. Скоро след това започват и протестите в София, създава се СДС и започва борбата за смяна на политическата система.
По тази тема в предаването "Днес" участва един от участниците в тези процеси – проф.д.и.н. Димитър Луджев, който след 1989-та година става вицепремиер и министър в едно от правителствата. Тези промени не са извършени по волята на реформаторското крило в БКП, а и самата смяна става по нареждане от Москва, с участието и на агенти на КГБ, лично и с участието на тогавашния посланик на Съветския съюз Шарапов. Това допълни в разговор журналистът Христо Христов, автор на много изследвания за времето преди 10-ти ноември и времето след това. За съжаление преходът спира в периода след 1995-та година, а през 1997-ма година идва времето и на поредната икономическа криза. През цялото време продължава и икономическата борба и за съжаление голяма част от средствата остават в представители на червената номенклатура. Това казват в интервютата проф.д.и.н. Димитър Луджев и журналистът Христо Христов.
В звуковите файлове можете да чуете интервютата на Иван Лазов с проф. Димитър Луджев и Христо Христов:
Ученичката от ОУ "Христо Ботев" в село Самораново, община Дупница Михаела Радева реши първият ѝ самостоятелен концерт да бъде с благотворителна цел, събраните пари тя и нейното семейство ще дарят на дете в нужда. Михаела е на 13 години, а на цигулка свири от 5-годишна – досега винаги пред публика излиза с ансамбъла, с който репетира...
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..