„Световен петък без кожи“ е световна кампания, която съвпада с кампанията „Черен петък“, затова основното ни послание е насочено към хората, които все още не се замислят, когато потребяват стоки, в които са използвани ценните кожи на животните или части от тях. Това са живи същества, които са страдали много, за да бъде направен този продукт. Нека се замислим дали, ако имаме избор, това животно трябва да бъде убито, за да се облечем с неговата кожа“ – коментира за Радио Благоевград, в предаването "Днес", Петя Алтимирска от Гражданската инициатива срещу добива на ценни кожи в България.
Тя уточни, че инициативата „Световен петък без кожи“ се провежда във всички страни, където все още има такова производство на дрехи и аксесоари от ценните кожи на животните.
„Ние ще организираме поредната инициатива, за да покажем, че това е ненужно и много жестоко. На 29 ноември, в 18 ч., в градинката до Парламента започва нашето шествие, преди което ще се състои артистичен пърформанс, който се надявам ще привлече вниманието на много хора и медии. Нашата инициатива съвпада с друго събитие – Глобалната климатична стачка, която започва в същия час пред НДК. Двете събития ще завършат заедно пред Президентството и Народното събрание“ – уточни Петя Алтимирска .
Тя коментира и отложеното от миналия четвъртък заседание на Парламентарната комисия по околна среда и води, на което трябваше да бъде разгледано предложението за забрана на фермите за норки в България. Припомняме, че Законопроектът вече бе разгледан в една от комисиите в Народното събрание. Все още се очакват експертните становища на три важни структури – Института към биоразнообразието и екосистемите при БАН, становището на Природонаучния музей към БАН, както и на Биологическия факултет към Софийския университет, които да се вземат предвид при гласуването.
Петя Алтимирска коментира и международната подкрепа, която получава България, по отношение искането за пълна забрана добива на ценни кожи у нас.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Петя Алтимирска:
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..
Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..