Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р М. Баймакова от ВМА: Правилната термична обработка на месо и храни е най-важна, за да се избегне салмонелата

При салмонелата говорим за голяма група заболявания, причинени от бактериите салмонела, които се срещат както при човека, така и при множество диви и селскостопански животни – птици, влечуги, земноводни. Т.е. този бактерии е навсякъде около нас. Намира се в гастроинтестиналния тракт на животните и хората, които за заразени или заразоносители и се отделя с изпражненията“ – заяви гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Катедра „Инфекциозни болести“ на ВМА в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор“.

Заразяването със салмонела се получава при контакт с болен, от селскостопански животни и домашни любимци, при консумацията на храни от животински произход – месо, субпродукти, птици, риба, яйца, мляко и млечни продукти, които са заразени. Животни, които имат пера, люспи и козина като змии, гущери, костенурки, също могат да бъдат заразени с бактерии и да участват във веригата на предаването на болестта. Предвид това трябва да бъдем внимателни при консумацията на определени хранителни продукти и контакт с животните. Домашните любимци – кучета, котки, хамстери също могат да бъдат източник на заразата, както и плодовете и зеленчуците. Най-честата причина за заболяването обаче остава неправилната кулинарна обработка на хранителните продукти . Приборите, с които се обработва месото не бива се използват и при приготвянето на друг вид храна. Термичната обработка на месо, яйца, риба също трябва да бъде съобразно изискванията за отделния продукт, за да е сигурно, че няма микроорганизми.

Първите симптоми се появяват около 6 часа след консумация на заразена храна. При хранителна интоксикация симптомите са температура, втрисане, гадене, повръщане, диария, развива се бърза дехидратация. Микроорганизмите на салмонелата бързо достигат до лигавицата на тънките черва. Там те отделят токсини, които причиняват диария, болки в корема и интоксикация на организма. При контакт с повърхности, предмети, които са заразени, тогава инкубационният период е по-дълъг – около седмица и по-късно могат да се развият симптомите.

Рисковите групи са малките деца, възрастните хора с диабет, хипертония, бъбречни проблеми, трансплантирани и онкоболни“ – каза д-р Баймакова.

Специалистът коментира и заболяването листериоза, което принадлежи към групата на зоонозите. Има го и при животните, и при хората, може да се открие и в почвата. Храните, към които трябва да се отнасяме с повишено внимание са млечните продукти които не са пастьоризирани, меки сирена. Рисковите групи са бременни, малки деца и хора с потисната имунна система. Препоръката е при всеки да има високо ниво на лична хигиена, термична обработка на храната, проверени източници при закупуването и.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

До две седмици ще бъде готова новата детска площадка в петричкото село Коларово

Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..

публикувано на 03.02.25 в 13:52

Туристически паспорт и дигитален пътеводител ще популяризират забележителностите в Петричко

Младите планинари от Петрич и техните ръководители имат пореден повод за гордост, благодарение на една много добра новина, с която посрещнаха началото на новата 2025 г. Проектът „Петрич без граници“ беше избран за финансиране след кандидатстване в екологична инициатива на една от големите търговски вериги в България. Целта на проекта е да се..

публикувано на 03.02.25 в 11:33

Винарският бизнес за мен е начин да продължа 200-годишната традиция

Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..

публикувано на 03.02.25 в 10:52

Отново говорим за „шопска нация“

Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...

публикувано на 03.02.25 в 09:32
Кристиан Вигенин

Кристиан Вигенин: България трябва да влезе в еврозоната без риск за икономиката

БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП.  Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..

публикувано на 31.01.25 в 11:46
Димитър Найденов

Димитър Найденов: ГЕРБ саботира приемането ни в еврозоната

Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..

публикувано на 31.01.25 в 11:28

Годината на Зелената дървена змия: Какво ни предстои и как да привлечем изобилието в нея?

За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..

публикувано на 30.01.25 в 18:50