Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гл. ас. д-р М. Баймакова от ВМА: Правилната термична обработка на месо и храни е най-важна, за да се избегне салмонелата

При салмонелата говорим за голяма група заболявания, причинени от бактериите салмонела, които се срещат както при човека, така и при множество диви и селскостопански животни – птици, влечуги, земноводни. Т.е. този бактерии е навсякъде около нас. Намира се в гастроинтестиналния тракт на животните и хората, които за заразени или заразоносители и се отделя с изпражненията“ – заяви гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Катедра „Инфекциозни болести“ на ВМА в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор“.

Заразяването със салмонела се получава при контакт с болен, от селскостопански животни и домашни любимци, при консумацията на храни от животински произход – месо, субпродукти, птици, риба, яйца, мляко и млечни продукти, които са заразени. Животни, които имат пера, люспи и козина като змии, гущери, костенурки, също могат да бъдат заразени с бактерии и да участват във веригата на предаването на болестта. Предвид това трябва да бъдем внимателни при консумацията на определени хранителни продукти и контакт с животните. Домашните любимци – кучета, котки, хамстери също могат да бъдат източник на заразата, както и плодовете и зеленчуците. Най-честата причина за заболяването обаче остава неправилната кулинарна обработка на хранителните продукти . Приборите, с които се обработва месото не бива се използват и при приготвянето на друг вид храна. Термичната обработка на месо, яйца, риба също трябва да бъде съобразно изискванията за отделния продукт, за да е сигурно, че няма микроорганизми.

Първите симптоми се появяват около 6 часа след консумация на заразена храна. При хранителна интоксикация симптомите са температура, втрисане, гадене, повръщане, диария, развива се бърза дехидратация. Микроорганизмите на салмонелата бързо достигат до лигавицата на тънките черва. Там те отделят токсини, които причиняват диария, болки в корема и интоксикация на организма. При контакт с повърхности, предмети, които са заразени, тогава инкубационният период е по-дълъг – около седмица и по-късно могат да се развият симптомите.

Рисковите групи са малките деца, възрастните хора с диабет, хипертония, бъбречни проблеми, трансплантирани и онкоболни“ – каза д-р Баймакова.

Специалистът коментира и заболяването листериоза, което принадлежи към групата на зоонозите. Има го и при животните, и при хората, може да се открие и в почвата. Храните, към които трябва да се отнасяме с повишено внимание са млечните продукти които не са пастьоризирани, меки сирена. Рисковите групи са бременни, малки деца и хора с потисната имунна система. Препоръката е при всеки да има високо ниво на лична хигиена, термична обработка на храната, проверени източници при закупуването и.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28