„Главната причина на такъв тип регионални изменения е следствие на логистиката на прилаганите търговски практики на съответния регион и не по-малката причина е платежоспособното търсене. Определено, където платежоспособното търсене е на по-ниски равнища, наблюдаваме по-нискокачествени продукти и по-ниски цени. В Благоевград специално, логистиката е причина за такива размествания, както и начинът, по който се дистибуцират стоките. Там, където няма по-големи пазарни средища, както е в Благоевград, обикновено разходите за логистика са повече и това води до малко по-високи равнища на цените. Естествено, тези разлики не са толкова големи, когато се съпоставят от едни и същи качества“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
Той уточни, че логистиката и малката конкуренция, са основните причини за доста по-високите цени в известния туристически център Банско, който е по-малък град от Благоевград и София.
„Парадоксалното е, че в по-малки градове, където не е развита логистиката, хората с по-ниски доходи плащат най-високата цена. Това не е справедливо, но е факт“ – категоричен е Владимир Иванов, според когото, трябва да се върви към подобряване на логистичния механизъм, начина на доставка, на опаковка, на транспорт, начина на предлагане, за да може ценовото изменение от точка А до точка Б, да е в рамките на разумната икономическа логика.
„Месото продължава да има нестабилна цена, с вариации от 8 до 12 лева за килограм на едро, в зависимост от разновидностите и разфасовките. Тази тенденция ще продължи поне през следващите два-три месеца и то при положение, че няма нови случаи на заразени с Африканска чума прасета. Много важна е и световната тенденция, формираща се от пазарите в Северна Америка и Китай“ – коментира още председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
По отношение на хляба, Владимир Иванов, не прогнозира рязко повишаване на цената за крайния потребител.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:
На 30 януари предстои премиерата на първия български православен игрален филм "Не затваряй очи“. Неговата реализация е с изричната писмена благословия на Светия Синод на Българската православна църква, като екранизацията е по едноименната книга на писателя Мартин Ралчевски. Режисьор на лентата е Николай Егерман, а в нея участват плеяда от..
Атрактивно магазинче за сувенири привлича всеки, които се разхожда в центъра на планинското градче Земен. Стефан Тодоров и неговата дъщеря Стефани Рашева разработват свой бизнес. Въвличат и останалите от семейството да се занимават с изработването на предмети от дърво, желязо, рисуване върху стъкло, керемиди и други предмети. Стефани Рашева..
На 21 януари се отбелязва Деня на родилната помощ, известен още като Бабинден (по стар стил, по нов празникът е на 8 януари). „ За професията на акушерката се изисква любов и отдаденост към майките, бебетата и жените, много знания и умения “, сподели в ефира на Радио Благоевград Ани Атанасова, специалист с дългогодишен стаж и опит в МБАЛ..
Музиката на „Дъжд От Любов” разказва история с поглед в бъдещето, където талант и дух се преплитат в жива и чиста музикална материя. Това сподели в ефира на Радио Благоевград независмият музикант Явор Велчев – Яви. Песента се ражда през 2011 г. в Антверпен, Белгия, на английски под името „Love Shower”. Местни музиканти оставят своя..
Физическите лица, които продават имоти в нови сгради, ще трябва задължително да се регистрират по ДДС. Това предвиждат внесените в парламента промени в Закона за данък добавена стойност . Промените са насочени основно към така наречените бартерни сделки на зелено, тъй като в момента масова практика е строителните компании да не купуват директно..
Деветият Международен кукерски фестивал „Старчевата“ събра в Разлог 24 групи от България и чужбина с над 2 500 участници. Атрактивният фестивал се проведе на централния площад „Преображение“, където дефилираха кукери от общините Тунджа, Ямбол, Благоевград, Симитли, Карлово, Павел баня, Елин Пелин, Земен, Перник, Кюстендил, Петрич и Разлог. В..
При детайлен анализ на данните за 2024 година, свързани с безопасното движение в България, се показва, че по време на снеговалеж, проливен дъжд и мъгла са загинали 10 души или 2 % от всички загинали по улиците и пътищата през годината. Докато, когато времето е било сухо, слънчево и благоприятно за движение са загинали 352 души или 73% от всички..