„Главната причина на такъв тип регионални изменения е следствие на логистиката на прилаганите търговски практики на съответния регион и не по-малката причина е платежоспособното търсене. Определено, където платежоспособното търсене е на по-ниски равнища, наблюдаваме по-нискокачествени продукти и по-ниски цени. В Благоевград специално, логистиката е причина за такива размествания, както и начинът, по който се дистибуцират стоките. Там, където няма по-големи пазарни средища, както е в Благоевград, обикновено разходите за логистика са повече и това води до малко по-високи равнища на цените. Естествено, тези разлики не са толкова големи, когато се съпоставят от едни и същи качества“ – коментира за Радио Благоевград Владимир Иванов, председател на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
Той уточни, че логистиката и малката конкуренция, са основните причини за доста по-високите цени в известния туристически център Банско, който е по-малък град от Благоевград и София.
„Парадоксалното е, че в по-малки градове, където не е развита логистиката, хората с по-ниски доходи плащат най-високата цена. Това не е справедливо, но е факт“ – категоричен е Владимир Иванов, според когото, трябва да се върви към подобряване на логистичния механизъм, начина на доставка, на опаковка, на транспорт, начина на предлагане, за да може ценовото изменение от точка А до точка Б, да е в рамките на разумната икономическа логика.
„Месото продължава да има нестабилна цена, с вариации от 8 до 12 лева за килограм на едро, в зависимост от разновидностите и разфасовките. Тази тенденция ще продължи поне през следващите два-три месеца и то при положение, че няма нови случаи на заразени с Африканска чума прасета. Много важна е и световната тенденция, формираща се от пазарите в Северна Америка и Китай“ – коментира още председателят на Държавната комисия по стоковите борси и тържища.
По отношение на хляба, Владимир Иванов, не прогнозира рязко повишаване на цената за крайния потребител.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Владимир Иванов:
В неделя в читалище „Пробуда – 1919“ в град Кочериново се проведе благотворителна изложба. Своите картини представиха две местни художнички – Вергиния Карашка и Николета Василева. С изобразително изкуство Вергиния се занимава още от малка, а учител ѝ е бил Огнян Механджийски. „Обичам много да рисувам. С това уплътнявам времето си. Вдъхва ми..
Снежанка Филчева е автор на книгите „От копче до балтон“, „Бягство“, „Да оставиш следа“ и „Орисани“. Тя е един от съставителите на сборника „Народни художествени занаяти от Македонския край“, освен това е самоук художник, който има зад гърба си участия в редица изложби. Нищо, свързано с изкуство, не й е чуждо, като владее не само старите занаяти,..
Цените на основните стоки продължават да растат, а причините за това не са само външни фактори. Според председателя на партия МИР, Симеон Славчев, основният проблем е спекулата, липсата на регулации и недостатъчната подкрепа за българските производители. В интервю за Радио Благоевград той представи конкретни решения за справяне с проблема. Една от..
Цените на храните – защо растат и как могат да бъдат овладени? Темата бе сред акцентите в предаването “Събития и личности”. Ръстът на цените на храните остава една от най-големите тревоги за българските потребители. В интервю за Радио Благоевград, Иван Христанов, който е лидер на “Единение” и бивш зам.-министър на земеделието и храните, анализира..
На празника на виното и любовта потърсихме поетесата Маргарита Петкова, за да разговаряме с нея за любовта във всичките и измерения. Дамата на българската поезия има издадени над 20 стихосбирки и основният климат в тях е както тя казва любовта. На дълго и на широко обсъдихме любовта, но съветът, който даде беше уникален - когато ви се случи любов..
В зала "Временни изложби" на Регионален исторически музей - Благоевград всички посетители могат да се докоснат до творчеството на един от най-големите съвременни български художници Кеазим Исинов, когото загубихме преди 2 години. В изложбата в негова памет, озаглавена "Спомен за Кей", са представени над 20 творби, като освен картини от музейната..
Окръжен съд-Кюстендил стартира кампания срещу насилието и психическия тормоз сред учениците. Тя под мотото "Да не се нападаме! Да си помагаме!" и се реализира с подкрепата на Регионалното управление по образованието и е част от образователната програма на Висшия съдебен съвет и Министерството на образованието и науката. Кампанията е вдъхновена..