Смяната на по-дълги и топли дни с по-късни, по студени и по-ветровити през зимата, действа стресово за кожата. Тя става по-чувствителна, загрубява, появяват се зачервявания, залющвания, понякога се усеща парене и дразнене. В кожата има различни рецептори – механични, физични и химични. При физичните налице са студовите рецептори. Ниските температури през зимата дразнят тези рецептори, в резултат на което се изпращат сигнали до мозъка, което довежда до свиване и разширяване на кръвоносните съдове и промяна потока на кръв в тъканите, в частност към кожата. При повторенията на тези цикли от свиване на съдовете и тяхното разширяване, се обясняват и промените в кожата от студа, и най-вече зачервяванията, които се появяват при преминаване от ниски температури навън, в топлите помещения вътре. Това налага през зимата да се вземат по-особени грижи за кожата.
„Зимата влияе неблагоприятно върху някои от хроничните кожни заболявания като дерматитите и псориазиса. При тях се наблюдава сезонно обостряне. През зимните месеци тези пациенти трябва да полагат повече грижи, като трябва да използват хидратиращи и омазняващи кремове. При младите хора с акне, което се наблюдава при 75% от тийнейджърите. Самата терапия при акне цели изсушаването и, което става с третиране чрез гелове и локални средства. Студеният въздух в комбинация с тези изсушаващи агенти силно дразни кожата, като се наблюдават залющвания и зачервяване. Поради тази причина по-разумно е през зимните месеци, измивните геловове, които препоръчваме на нашите пациенти с акне, да бъдат с една идея по-щадящи. И да се заложи повече на хидратиращите кремове – препоръча д-р Весел Кантарджиев, началник на Клиниката по дерматология във Военномедицинска академия – София.
Алергия ли е студовата алергия? Според д-р Кантарджиев „точното наименование е студова уртикария, което се изразява в появата на бързопреходни, силно сърбящи, най-често зачервени надигнати лезии по кожата и засяга откритите, изложени на ниски температури части от кожата – лицето и ръцете. При студен вятър и студена вода, тези фактори действат като дразнители, които водят до разрушаването на определен вид клетки в кожата, които се наричат мастоцити. При разрушаване на тези клетки се появяват петна. Уртикарията се среща по-често при жени и деца. Лечението е свързано с превенцията – да се избягват ниските температури, ветровитите зимни дни и студените душове.“
Дерматологът посочи, че горещите душове ни затоплят през зимата, но вредят на кожата, особено при хронични състояния, например при себореен дерматит.
Чуйте в звуковия файл разговора на Лалка Радкова с д-р Весел Кантарджиев:
В предаването "С усмивка в събота" освен с усмивка, посрещнахме съботното утро и с йога. По-специално йога, подходяща за деца. Чрез игрови подходи и забавни асани (пози), йогата не само помага на децата да развият по-добра физическа координация, гъвкавост и сила, но и предлага чудесни възможности за подобряване на концентрацията и управлението на..
300 хиляди сигнала са обработени са подадени в Националния център за безопасен интернет от януари до септември миналата година. Тревожната статистика сочи, че броят на обработените сигнали е пет пъти повече в сравнение с цялата 2023 година. Това каза за Радио Благоевград Мирела Христова, психолог в екипа на Центъра. Още..
Три граждански организации обявиха национален бойкот на всички хранителни магазини в България на 13 февруари. Движение „Системата ни убива“, Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи призовават гражданите да не пазаруват в този ден в знак на протест срещу високите цени на хранителните стоки. Според организаторите, цените..
Бившият депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Владислав Панев разкритикува идеята за въвеждане на таван на надценките върху храните, като заяви, че подобни мерки не дават очакваните резултати. В интервю за предаването “Събития и личности” той припомни неуспешните опити за контрол на цените по времето на правителствата на Андрей..
Достъпът до природните забележителности в района на петричкото село Ключ вече е по-лесен и безопасен, след обновяването на основните екопътеки. Това стана факт още през миналата година, благодарение на усилията, труда и средствата, вложени от страна на местната власт, на спонсори, като най-големият е таксиметрова фирма от София, на Сдружение..
34-годишният алпинист от Разлог Георги Колевичин изпълни още една своя мечта, изкачи най-високия връх на Южна Америка – Аконкагуа (6960.8 м). Той се намира в Андите, в аржентинската провинция Мендоса и е най-високият изгаснал вулкан в света. На езика на инките Аконкагуа означава Каменен страж. На 12 януари Георги с още трима българи тръгват..
Предстоят финалните дейности по изграждането на детска площадка в петричкото село Коларово по проект „Обитатели на кестеновите гори“, финансиран по Националната програма „Чиста околна среда-2024“. Идейното предложение е на кмета на селото Евгени Мицков, чиято цел е съоръжението да допринесе за по-добра визия на входа и изхода на селото, особено..