Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мед и клеева тинктура превантивно срещу грипа и вирусите

 „За да сме здрави през цялата година, трябва да консумираме мед и пчелни продукти превантивно. Хората трябва да знаят, че медът не е лекарство, той е храна. Медът повишава имунитета и тонуса на организма, но той няма да ни излекува от грипа, може само да ни предпази“ – коментира в студиото на Радио Благоевград Георги Дюлгеров от Сдружение „Пчела 2018“ – Благоевград.

Георги Дюлгеров

По думите му, много полезно преди настъпването на грипа, е да се взима клеевата тинктура, която може да се закупи от всяка аптека. Консумира се всяка вечер, по 20 капки, разтворени в чаша вода. Може да се дава и на деца, като дозата зависи от годините на детето. Например, за дете на 5 години, се дават 5 капки клеева тинктура. „Към тази напитка трябва да се хапва поне една лъжичка мед на ден, защото „лъжичка мед на ден, държи болестите далеч от мен“ – категоричен е Георги Дюлгеров.

Според него, друг много полезен пчелен продукт, е пчелното млечице, което обаче се добива само от един пчелар в благоевградско. За жените, които страдат от заболяване на щитовидната жлеза, много полезен е пчелният восък, който може да се консумира директно от пчелните пити.

„Друг, често пренебрегван пчелен продукт, който също е много полезен, е пчелният прашец, който е хубаво да се консумира целогодишно. Взимате кисело мляко, слагате 1 лъжица пчелен прашец в млякото, добавяте една или две лъжици мед и разбърквате, можете да консумирате този еликсир през целия ден. Друга „бомба“ срещу вирусните заболявания, е следната рецепта – взимате един килограм лимони, които се изстискват, към тях се прибавя почти един килограм мед, който се разтваря бързо в киселинната среда. Към този разтвор се прибавя 200 грама пчелен прашец. Получава се много приятна течност като лимонада, взима се всеки ден, по 1 супена лъжица от този много полезен еликсир“ – обясни още Георги Дюлгеров.

Той припомни, че никога медът не трябва да се слага в топла напитка – вода, кафе, мляко или чай, защото така, той губи полезните си качества. „Сложен в гореща напитка, медът отделя вредното вещество хидрокси метил фурфорол, което е канцерогенно. Затова, трябва да се слага само в напитки с температура близка до телесната“ – препоръча благоевградският пчелар.

Георги Дюлгеров разказа още, че Сдружение „Пчела 2018“ – Благоевград, е създадено на 13 март, 2018 година, като голямата цел на пчеларите, е да защитят като запазена марка регионалния пчелен мед, така, както са защитени с географско наименование, други български традиционни продукти. По думите му, това ще стане факт, само с подкрепата на община Благоевград, която пчеларите ще потърсят в лицето на новото ръководство, както и от българския еврокомисар Мария Габриел.


Благоевградските пчелари участват и в редица еко инициативи – като почистване на Парк Бачиново, засаждане на кестенова гора в района на село Брежани и други.

Стара мечта на пчеларите е да организират „Пчеларско училище“, като поканят ученици от началните класове да посетят пчелини в района, където на място да се запознаят с отглеждането на пчелите и с полезните качества на пчелните продукти.

„Друга наша цел е да организираме семинари, да се поканят лектори, които да ограмотяват населението, за да се повдигне консуматорската култура по отношение на меда и пчелните продукти“ – уточни Георги Дюлгеров. Той анонсира и още една инициатива на благоевградските пчелари – „Подкрепете местния пчелар“.

„Търсете пчеларя, който е проверен и продава истински качествен мед, не купувайте от хора, които са облечени в народни носии и предлагат мед на 10 лв., в лъскава опаковка. Качественият мед трябва да се продава на цена, не по-малка от 15 лв.“  – категоричен е Георги Дюлгеров. Според него, за да познаем, дали един мед е истински, е най-добре да се направи анализ в лаборатория, който обаче е доста скъп и струва от 60 до 110 лв. Ако медът е кристализирал в буркана, това е другият сигурен признак, че той е качествен. Важно е също така, да се купува мед, само от пчелари с регистрирани пчелини.

„Медът е един от най-фалшифицираните продукти, затова не купувайте мед от търговските вериги, защото той съдържа само 5 % пчелен мед и 95% глюкозно – фруктозен сироп“ – съветва още Георги Дюлгеров.

Той анонсира, че пчеларите от Сдружение „Пчела 2018“ – Благоевград, ще посрещнат зимния празник на пчеларите, на 10 февруари, в село Железница, в Джалевата махала, където има параклис на „Свети Харалампи“. Там ще бъде осветен новият пчелен мед, за първи път ще бъде показано и осветено, специално изработеното знаме на благоевградското пчеларско Сдружение.

Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Дюлгеров:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Елена Панайотова представя книгата „Приложен театър”

Елена Панайотова представи своята книга „Приложен театър” в Регионалната библиотека на Благоевград. Тя е доктор по театрално изкуство в Нов български университет. Специализирала е европейска култура в Университета в Амстердам и театрална антропология в театър „Один” в Дания. Дългогодишен преподавател е по театрално изкуство в Академията за изкуства..

публикувано на 24.04.24 в 18:37

„Великден във всеки дом” – благотворителна инициатива в Дупница

 „Великден във всеки дом” - т ова е новата кампания на сдружение  „Близо до теб“ за даряване на пакетирани козунаци на самотно живеещи пенсионери в селата от община Дупница. Екипът на сдружението благодари за подкрепата на хората с добри сърца в грижата за хора в нужда. В благотворителната инициатива апелът е да се дарят козунаци, които ще..

публикувано на 24.04.24 в 13:56
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българинът потребява повече и успява да инвестира

По данни от Наблюдението на домакинските бюджети през 2023 г. на НСИ, годишният общ доход средно на лице от домакинство е 10 846 лв. и нараства с 20.4% спрямо 2022 година. За последните десет години (2014 - 2023 г.) - се увеличава 2.3 пъти.  Годишните разходи са 10 044 лв. средно на лице, което е с 19.7% повече в сравнение с 2022 година. За периода..

публикувано на 24.04.24 в 10:19

WWF ще пусне в Дунав 1,6 милиона есетри

Европейската комисия призова държавите-членки да увеличат усилията си за справяне с бракониерството и незаконния трафик, за да опазят малкото останали есетрови риби на континента. Въпреки че са надживели динозаврите, днес те са най-застрашената от изчезване група животни в света. От шестте вида есетри, които са се срещали в Дунав, вече са..

публикувано на 23.04.24 в 13:22

Доброволци от Гоце Делчев с отличие за каузата за чиста околна среда

На официална церемония на 18 април бяха обявени победителите в годишните награди на организацията  „ Time Heroes “. Призове получиха хората и организациите с изключителен принос за развитието на доброволческата култура в България през 2023 г. С награда „Героите“ беше отличена и организацията „Green and clean“ от Гоце Делчев с основател Георги..

публикувано на 23.04.24 в 10:55

Веселин Христов: Възстановяваме диалога в БСП-Благоевград

Помирението в БСП-Благоевград е въпрос, който вълнува не само нашите членове, но и всички граждани на общината. Всички очакват БСП да бъде силна партия и считам, че това е възможно. Помирението вече е факт. Това заяви в предаването „Събития и личности“ на Радио Благоевград Веселин Христов, председател на общинската структура на БСП в областния..

публикувано на 22.04.24 в 12:25
Вилиан Стефанов

Фотоизложба в Благоевград показа последствията от ядрената аварията в Чернобил

Фотоизложбата „Изгубени във времето“, с 20 фотографии от забранената зона край Чернобил,  ще бъде открита в Благоевград на 26 април. Това е датата, на която през 1986 година,  стана  аварията в Чернобилската атомна централа. Преди войната в Украйна, зоната край Чернобил бе една от най-посещаваните туристически атракции в света, за което голяма..

публикувано на 22.04.24 в 09:28