„За да сме здрави през цялата година, трябва да консумираме мед и пчелни продукти превантивно. Хората трябва да знаят, че медът не е лекарство, той е храна. Медът повишава имунитета и тонуса на организма, но той няма да ни излекува от грипа, може само да ни предпази“ – коментира в студиото на Радио Благоевград Георги Дюлгеров от Сдружение „Пчела 2018“ – Благоевград.
По думите му, много полезно преди настъпването на грипа, е да се взима клеевата тинктура, която може да се закупи от всяка аптека. Консумира се всяка вечер, по 20 капки, разтворени в чаша вода. Може да се дава и на деца, като дозата зависи от годините на детето. Например, за дете на 5 години, се дават 5 капки клеева тинктура. „Към тази напитка трябва да се хапва поне една лъжичка мед на ден, защото „лъжичка мед на ден, държи болестите далеч от мен“ – категоричен е Георги Дюлгеров.
Според него, друг много полезен пчелен продукт, е пчелното млечице, което обаче се добива само от един пчелар в благоевградско. За жените, които страдат от заболяване на щитовидната жлеза, много полезен е пчелният восък, който може да се консумира директно от пчелните пити.
„Друг, често пренебрегван пчелен продукт, който също е много полезен, е пчелният прашец, който е хубаво да се консумира целогодишно. Взимате кисело мляко, слагате 1 лъжица пчелен прашец в млякото, добавяте една или две лъжици мед и разбърквате, можете да консумирате този еликсир през целия ден. Друга „бомба“ срещу вирусните заболявания, е следната рецепта – взимате един килограм лимони, които се изстискват, към тях се прибавя почти един килограм мед, който се разтваря бързо в киселинната среда. Към този разтвор се прибавя 200 грама пчелен прашец. Получава се много приятна течност като лимонада, взима се всеки ден, по 1 супена лъжица от този много полезен еликсир“ – обясни още Георги Дюлгеров.
Той припомни, че никога медът не трябва да се слага в топла напитка – вода, кафе, мляко или чай, защото така, той губи полезните си качества. „Сложен в гореща напитка, медът отделя вредното вещество хидрокси метил фурфорол, което е канцерогенно. Затова, трябва да се слага само в напитки с температура близка до телесната“ – препоръча благоевградският пчелар.
Георги Дюлгеров разказа още, че Сдружение „Пчела 2018“ – Благоевград, е създадено на 13 март, 2018 година, като голямата цел на пчеларите, е да защитят като запазена марка регионалния пчелен мед, така, както са защитени с географско наименование, други български традиционни продукти. По думите му, това ще стане факт, само с подкрепата на община Благоевград, която пчеларите ще потърсят в лицето на новото ръководство, както и от българския еврокомисар Мария Габриел.
Благоевградските пчелари участват и в редица еко инициативи – като почистване на Парк Бачиново, засаждане на кестенова гора в района на село Брежани и други.
Стара мечта на пчеларите е да организират „Пчеларско училище“, като поканят ученици от началните класове да посетят пчелини в района, където на място да се запознаят с отглеждането на пчелите и с полезните качества на пчелните продукти.
„Друга наша цел е да организираме семинари, да се поканят лектори, които да ограмотяват населението, за да се повдигне консуматорската култура по отношение на меда и пчелните продукти“ – уточни Георги Дюлгеров. Той анонсира и още една инициатива на благоевградските пчелари – „Подкрепете местния пчелар“.
„Търсете пчеларя, който е проверен и продава истински качествен мед, не купувайте от хора, които са облечени в народни носии и предлагат мед на 10 лв., в лъскава опаковка. Качественият мед трябва да се продава на цена, не по-малка от 15 лв.“ – категоричен е Георги Дюлгеров. Според него, за да познаем, дали един мед е истински, е най-добре да се направи анализ в лаборатория, който обаче е доста скъп и струва от 60 до 110 лв. Ако медът е кристализирал в буркана, това е другият сигурен признак, че той е качествен. Важно е също така, да се купува мед, само от пчелари с регистрирани пчелини.
„Медът е един от най-фалшифицираните продукти, затова не купувайте мед от търговските вериги, защото той съдържа само 5 % пчелен мед и 95% глюкозно – фруктозен сироп“ – съветва още Георги Дюлгеров.
Той анонсира, че пчеларите от Сдружение „Пчела 2018“ – Благоевград, ще посрещнат зимния празник на пчеларите, на 10 февруари, в село Железница, в Джалевата махала, където има параклис на „Свети Харалампи“. Там ще бъде осветен новият пчелен мед, за първи път ще бъде показано и осветено, специално изработеното знаме на благоевградското пчеларско Сдружение.
Подробностите можете да чуете в интервюто на Биляна Славчева с Георги Дюлгеров:
Винарни от Долината на Струма обявяват Дни на отворените врати. Общо 15 винарни от селата Хърсово, Зорница, Плоски, Генерал Тодоров, Капатово и други, където традиционно се отглеждат лозя, ще посрещнат своите гости в дните от 14 до 16 февруари. Събитието е посветено на празника на лозарите и винарите свети Трифон Зарезан. По време на празника..
Темата е добре позната за сръбската политика. От поне два века насам. Това понятие е измислено от Илия Гарашанин още през 19-ти век с неговото „Начертание“. Тогава започва да се развива и идеята за македонизма. Целта е откъсването на българите от Северозапада и присъединяването им към други народи. Шопите са част от българското етнографско землище...
БСП участва в управлението, с фокус върху конкретни политики, а не заради разпределението на постове. Това заяви в предаването "Събития и личности" Кристиан Вигенин, зам.-председател на БСП и член на ЕП. Той подчерта, че предстоящият бюджет и законодателната програма на правителството трябва да отразяват приоритетите на социалистите, сред които са..
Фискалната политика на новото правителство, коалиционните договорки и политическото противопоставяне в Народното събрание – тези теми бяха във фокуса на разговора с бившия депутат от "Продължаваме промяната – Демократична България" Димитър Найденов. Според него, ГЕРБ умишлено саботира приемането на България в еврозоната, като насочва..
За разлика от Григорианския календар, съблюдаван в повечето части на света, китайският е базиран върху движенията на Луната. Подобно на западния зодиак, китайският е разделен на 12 цикъла, всеки от които с продължителност една година, вместо един месец. Началото на китайската Нова година обикновено се пада между 21 януари и 20 февруари. През 2025..
Продължава дарителската кампания за набирането на средства за възстановяване на сградата на читалището в радомирското село Извор. Това увери в ефира на Радио Благоевград Димитрина Мирчева, секретар и един от инициаторите за запазване на културния институт. Години наред мечтите на жителите на Извор са били свързани да бъде възстановен..
8 528 са тютюнопроизводителите, които ще получат подпомагане по Схемата „Преходна национална помощ за тютюн“, за кампания 2024 г. Заявените количества са общо 17 168 092 кг. От тях 7 272 производители са заявили 8 543 183 кг. „Басми“, 731 производители - 871 452 кг. „Каба-Кулак“, 455 производители - 1 975 847 кг. „Бърлей“ и 70 производители - 5..