11 февруари – Европейски ден на телефона за спешни повиквания 112.
С въвеждането на услугата Единен европейски номер 112 се въведоха и новите технологии в националните системи за спешна помощ в Европа, които позволиха да се повиши качеството на обслужване на спешните повиквания и да се оптимизират ресурсите. Но най-вече да са в помощ на службите за спешно реагиране – за България това са полиция, пожарна безопасност и защита на населението, спешна медицинска помощ, Изпълнителна агенция „Морска администрация“ и Планинска спасителна служба към БЧК.
„България въведе услугата 112 през 2008 г., а имайки предвид опита на другите европейски държави, преди 12 години имахме възможността да изградим една от най-модерните за онова време системи, изпълнявайки всички европейски изисквания и внедрявайки новите функционалности като единен номер за спешни повиквания. Въведоха се много нови моменти, които работят и до сега успешно, като обслужване на няколко европейски езика, локализация на местоположението на повикващия на база клетка на мобилен оператор, автоматично пренасочване на повикване към оператор говорещ съответния език, вътрешен роуминг работи успешно и още много функционалности, характерни за цяла Eвропа“ – каза в интервю за Радио Благоевград – БНР Цветомир Цеков, директор Дирекция „Национална система 112“.
Той посочи, че в първите години след въвеждането на тел 112 в страната ни са се получавали 6 милиона обаждания годишно, а в последните години около 4.5 милиона. Намалението на обажданията към спешния телефон се дължи преди всичко на това, че са намалели нерегламентираните повиквания – от 80% 2009-та година, на около 50% през 2019-та. „Това от една страна показва повишената култура на гражданите при ползването на единния европейски номер за спешни повиквания, а от друга страна това е резултат и на общите действия с полицията за търсене отговорност на хора, които използват тел. 112 не по предназначение“ – коментира Цеков.
Най-голям е делът на повикванията към областните дирекции на МВР – около 45%, спешна помощ – близо 43%, през 2019 година с 25% са увеличени повикванията към противопожарната служба.
Директорът на Дирекция „Национална система 112“ Цветомир Цеков коментира и темата за надграждане на системата, нови функционалности, които са в услуга на гражданите. Една от тях е услугата еCall, която действа от 2018–та година и осигурява автоматично повикване до теле 112 при ПТП с автомобили с вградено бордово устройство. Устройството изпраща автоматично пакет от данни, включително географските координати на произшествието, а освен това осъществява аудио връзка със системата 112. Другата услуга – достъп на гражданите със слухови и говорни увреждания до системата 112. Това се осъществява чрез уеб базирано приложение за мобилни устройства (смартфони и таблети) и персонални компютри, както и специализирано мобилно приложение, което се поддържа от всички налични операционни системи. Услугата е разработена съвместно със Съюза на глухите, с мобилните оператори и с екипите за спешна помощ.
В ход е процедура за избор на изпълнител на проект „Разширена мобилна локализация“. Провеждат се преговори с „Google“ и „Apple“, при избиране на тел. 112 информацията, с която те разполагат за местоположението на повикващия абонат, като ще бъде изобразено и мястото на повикващия.
Цветомир Цеков посочи, че междуведомствена група, включваща специалисти от МВР, Министерството на здравеопазването, Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията, БЧК, ИА „Морска администрация“ и Столична община са направили един изключително иновативен проект „Концепция за развитие на Национална система 112“. Най-важното от този проект е, че системата ще бъде изградена на базата на единна комуникационно-информационна платформа с над 4 000 потребители.
Чуйте в звуковия файл разговора с Цветомир Цеков:
Баку - столицата на Азербайджан бе домакин на най-голямата годишна конференция за климатичните промени – КОП 29, в която участваха над 66 000 делегати от 200 държави . За втора поредна година България имаше собствен павилион и бе представена с официална делегация от 72-ма души, начело с президента Румен Радев. Определените дати за..
Милена Димитрова е авторитетен журналист, с редица престижни награди, в това число и международни, с научни интереси в областта на журналистиката, писател. В нейната професионална биография са още работа в европейски институции и в държавната администрация. В момента тя е част от екипа на вицепрезидента. Милена Димитрова е председател и на..
Община Трън планира поскъпване на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Както и досега, ставката ще се определя пропорционално върху данъчната оценка на съответния деклариран имот, а увеличението, което предлага администрацията, е с 2 промила. Така таксата ще стане 7 промила. Според общинското ръководство, въпреки увеличението,..
На 22 ноември, по случай Деня на адвокатурата, адвокат Борис Харизанов от Петрич, член на Адвокатската колегия в Благоевград, гостува в ефира на Радио Благоевград. В разговора той подчерта ключовата роля на адвокатите в правосъдната система и значението на тяхната професия за обществото. "Днес е денят, в който всички ние, гражданите на страната, трябва..
На 21 ноември православната църква отбелязва празника Въведение Богородично, а в българския народен календар е отреден за Ден на християнското семейство. Ден, в който напомняме за важността на семейството като основна ценност, обединена около вярата, обичта и добротата. По повод днешния празник вече от няколко години екипът на детска градина..
В Деня на християнското семейство четвъртокласници от Трето основно училище „Димитър Талев“ гостуваха в ефира на Радио Благоевград . Възпитаниците на Николай Михов – преподавател по религия в учебното заведение, разказаха за историята на празника и посланията, които той носи. „Изключително лесно се преподава религия на малки деца, защото, за щастие,..
През последните години политическото говорене у нас става все по-неслушаемо, защото отдавна вече медийните аудитории и публиката го възприемат като демагогско, лъжливо, като послания, на които не може да се вярва. Това означава, че една от най-важните тенденции по отношение на говора на политиците е, че фактите и логиката са изместени от стила на..